Riyad (“Bahçeler”), Suudi Arabistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir aynı zamanda Riyad Bölgesi’nin merkezi olup Arap Yarımadası‘nın ortasında yer almaktadır ve 6 milyon nüfusa sahiptir. Şehir 15 belediyeye ayrılmaktadır. 1902’de Vahhabilerin (Suudilerin) lideri olan Abdülaziz er-Reşid’in Kuveyt’te topladığı bir orduyla Riyad’ı ele geçirmesiyle fiiliyatta Osmanlı Devleti’ne bağlı Suudi devleti başkenti Riyad olmak üzere yeniden kuruldu.

I. Dünya Savaşı yıllarında Hicaz kaynaklı bir Arap Ayaklanmasından çekinen Osmanlı Devleti, Suudi lider Abdülaziz bin Suud’u yanında tutmaya çalıştı. 1915 yılında yayımlanan bir buyrultu ile adı geçen “Riyad Kaymakamı” ilan edildi. Gerçekten de 1916’da Hicaz’da Arap Ayaklanması başlamasına rağmen, bin Suud savaşın sonuna kadar Osmanlı Devleti’ne sadık kaldı. Birinci Dünya Savaşı‘nın sonunda Osmanlı Devleti’nin Hicaz’dan çekilmesiyle Riyad kentindeki fiilî Türk egemenliği de sona erdi.

Şehirde dini bayramlar haricinde bir festival ve etkinlik düzenlenmemektedir.

RIYAD’A NE ZAMAN GİDİLİR?Riyad’da Hava Durumu

Riyad’da çöl iklimi egemen olduğu için yaz aylarında sıcaklıklar çok fazla olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 42 derece civarındadır ve gün içerisinde 50 derecelere kadar çıkabilmektedir. Ayrıca yaz ayları çok kurak geçmekte ve neredeyse hiç yağış görülmemektedir. Kış ayları ise çok daha rahat olup, ortalama sıcaklık ise 23 derece dolaylarındadır. Riyad’a gerçekleştireceğiniz seyahatlerde kış aylarını tercih etmeniz iklim şartları açısından sizi çok rahatlatacaktır. 14 derece sıcaklık ile ocak ayı en soğuk aydır. Ve ortalama 34 derece ile temmuz en sıcak aydır. Yıl boyunca güneş kendini hep göstermektedir. Kış aylarında seyahatin elverişli olması yağış almamasıyla da doğrudan etkilidir.

Arabistan iklimi, toprağından dolayı genel olarak sıcak ise de, yüksek bölgelerde serindir. İklimin en müsait olduğu yerler Yemen’e yakın bölgelerle Necid Çölü’dür. Dehna Çölü ve Tehame bölgelerinde şiddetli sıcaklar ve kuraklık mevcuttur. Tehame’de genellikle yağış olmaz ve ortalama sıcaklık 37 derece civarındadır. Hiç yağmur almayan çöllerdeyse sıcaklık, gece 38 derece, gündüz ise 43 derece civarında seyreder. Hicaz ve güneyi ılıman bir havaya sahiptir. Hatta Medine-i münevvereye ve Taif’e kışın kar yağdığı dahi olur. Yıllık yağış ortalaması 160 ila 180 milimetre kadardır. Ancak yağmurlarla meydana gelmiş olan kısmi yeşillik, sıcak ve boğucu “sam (semum)” adlı çöl rüzgârlarıyla kuruyarak kül rengine döner.

Riyad’da Görülecek Yerler

Yaklaşık olarak 28 bin metre karelik bir alana kurulmuş olan Riyad Ulusal Müzesi; antika eserler, el yazmaları, belgeler, savaş araçları ve geleneksel eğitim malzemelerinin sergilendiği bir merkezdir. Kingdom Centre 94.230 metre karelik bir alan üzerine kurulu olan bu yapı, Suudi Arabistan’ın en büyük ve en görkemli yapısıdır.  Kral Abdülaziz Askeri Müzesi’nde çeşitli askeri araç ve gereçler sergilenmektedir. Bunun yanında Suudi ordusunun tarihi gelişimi ve kullandığı silahlar müzede gösterilmektedir. Riyad TV Kulesi 1978 yılında inşaatına başlanan ve 1981 yılında tamamlanan bu bina, 170 metre boyundadır ve Riyad’ın önemli sembollerinden birisidir. Kral Fahad Ulusal Kütüphane Müzesi içerisinde yaklaşık 10.000 parça bulunan müze, nadide el yazmaları ve farklı madeni paralardan oluşmuş koleksiyonları ile dikkat çekmektedir.

Riyad Gezi Rehberi İçin: