Rotterdam, Hollanda’nın önemli kentlerinden biridir. Ülkenin Amsterdam’dan sonra ikinci büyük kenti olma özelliğini taşır. 13. yüzyılda balıkçı şehri olarak kurulmuştur. Hollanda’nın en değerli ve önemli ticaret merkezlerinden biridir. Ayrıca dünyanın da sayılı liman şehirleri arasında yer almaktadır. Rotterdam, Hollanda’nın güneybatısında bulunmaktadır. Rotterdam ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. Ülkemizden Rotterdam’a direkt uçuş yapılır. Haftanın 5 günü gerçekleşen uçuş seferi yaklaşık 3 saat 40 dakika sürmektedir.

Rotterdam’da şehrin her yanına ulaşım rahatlıkla sağlanır. Kent içinde 5 tane metro hattı bulunmaktadır. Rotterdam The Hague Havaalanı şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Metro, taksi ve otobüslerle kent merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Hollanda mutfağında bol bol paates kızartması tüketilir. Ayrıca Rotterdam deniz ürünleri bakımından oldukça zengindir. Rotterdam Avrupa’nın en büyük film festivallerinden biri olan Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ekim ayında Uluslararası Caz Festivali gerçekleşir. Ayrıca ağustos ayında düzenlenen Ücretsiz Halk Festivali de oldukça eğlenceli geçmektedir.

Hava Durumu

İsmini Rotte Irmağı’ndan alan Rotterdam, Hollanda’nın batısında Randstad’ın güneyinde yer almaktadır. Rotterdam’da hakim olan iklim ılıman okyanus iklimidir. Ayrıca ülke genelinde de bu iklimin etkileri görülmektedir. Rotterdam kıyıya yakın bir şehirdir. Kıyıya yakın olması nedeniyle de kentin iç kesimlerine göre daha sert bir iklime sahiptir. Rotterdam iklimi Türkiye iklimine benzerlik gösterir. Kuzey Türkiye iklimi hemen hemen Rotterdam havası ile aynıdır. Rotterdam’da yaz aylarında ortalama sıcaklık 18 derecedir. En sıcak ağustos ayıdır. Kış aylarında ise yaklaşık olarak –2 derecedir.

Rotterdam’da havalar nisan ayı itabariyle ısınmaya başlar ve eylül ayına kadar sıcak havalar devam eder. Eylül itibariyle ise soğuk havanın etkileri başlar. İklim üzerinde Gulf Stream okyanus akıntısının da etkisi vardır. Bu etki nedeniyle de şehir ılıman iklim özelliği taşır. Rotterdam’da en fazla yağış ekim ayında görülür. Ayrıca en kurak ay ise nisandır. Rotterdam’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Yaz mevsimi hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gezmek için en ideal zamandır.

ROTTERDAM’A NE ZAMAN GİDİLİR?Rotterdam’da Görülecek Yerler

Rotterdam özellikle mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Rotterdam’da görülmesi gereken yerlerin başında Kübik Evleri gelir. Bu evler ilginç görünümleriyle dikkat çeker. Boijmans Van Beuningen Müzesi yaklaşık 140.000 esere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken, pek çok ünlü önemli ressamların eserlerine ev sahipliği yapan bir müzedir. Rotterdam’a giden herkes bu müzeyi ziyaret etmelidir. Rotterdam’ın sembolü haline gelen Erasmus Köprüsü de mutlaka görülmelidir. Dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliğiyle dikkat çekmektedir. Rotterdam’a gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Kinderdijk Yel Değirmenleri’dir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu değirmenleri görmek gerekir.