Samoa, Güney Büyük Okyanusu’nda bulunan adalardan oluşan ülkedir. 1914,1997 yılları arasında Batı Samao olarak anılan ülke, Birleşmiş Milletler tarafından ise Samao ismini almıştır. Samao’nun başkenti Apia’dır. Ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin tek kenti ve en büyük limanıdır.  Samao’nın, Samaoca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili vardır. Samao saati Türkiye saatine göre 12 saat daha ileridir. Samao mutfağında tavuk, deniz ürünleri ve meyve başlıca yenilen besinler arasındadır.

Samao plajlarıyla, doğasıyla palmiye ağaçlarıyla hayranlık bırakan ada ülkeleri arasındadır. Samao halkı sıcakkanlı ve güler yüzlüdür. Yabancı turistlerle iletişime geçmeyi severler. Samoa’ya gitmek için vize izni almanız gerekmektedir. Samao’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmamaktadır. Samoa’ya dair bilmeniz gerekenler arasında pazar günleri alkol satışının olmadığıdır. Başkent Apia konaklama için en uygun bölgedir. Samoa gece hayatı da oldukça eğlenceli ve canlıdır.

Hava Durumu

Samao’nun iklimi tropikal iklimdir. Ada ülkesi olan Samao’da hava oldukça sıcak geçer.  Mayıs–ekim arası aylarda sıcak ve kuru hava hâkimken, ekimden nisan ayına kadar serin ve yağışlı hava etkilidir. Ortalama sıcaklık 26 derecedir. Samoa’ya gitmek için en uygun dönem mayıs–ekim arası dönemdir.  Sıcak iklimin güzelliğini ada ülkesinde yaşayabilirsiniz.

SAMOA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?Samoa’da Görülecek Yerler

Samao, güzelliklerle dolu ada ülkesi olması nedeniyle tam bir tatil bölgesidir. Dünyanın bir ucunda olsa bile gittiğinizde hayran kalacağınız ve onca yolu gittiğinize üzülmeyeceğiniz bir doğa harikasıdır. Palmiye ağaçlarıyla, plajlarıyla tropik iklimiyle Samao’da tatil yapmak huzur vericidir. Samao’nun sakin ve güzel plajlarında dinlenebilirsiniz. Başkent Apia’da bulunan O Le Pu–pu Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Tafa Tafa Plajı, Lefaga Plajı başlıca popüler plajlardır. Adanın iç kısımlarında mağaralar ve şelaleler zengin bir görüntü sunar. Samoa’nın muhteşem Hindistan cevizi tarlalarını mutlaka görmelisiniz. Kültürel keşif yapmak isterseniz Robert Louis Stevenson Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.  Hem deniz hem tarih hem de muhteşem doğanın bir arada olduğu Samoa’ya yolunuz bir kere de olsa düşmeli…

Samoa gezi rehberi için