Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD’nin en kuzeybatı ucunda, King County’de yer alır. Şehrin adı, şehrin kuruluşundan önce bölgede ikamet etmiş olup daha sonra göç ettirilen Kızılderili Duwamish ve Suquamish kabilelerinin önderi Şef Seattle (Si’ahl)’dan alındı. Seattle, ABD’nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Kanada’da altın bulunması ile Kaliforniya’daki altın avcıları Kanada’ya hücum etmiştir. Kanada hükümeti bir kural getirip altın avcılarının tam teçhizatlı olarak Kanada’ya girmelerini zorunlu tutmuş ve Seattle, Kanada’dan önceki son ABD şehri olduğundan bu sayede oldukça kalkınmıştır.

Seattle’a seyahat etmek için en uygun dönemler mayıs- eylül ayları arasında kalan dönemdir. Bu dönem içinde kalan haziran ayında Chinatown yaz festivaline, Lake Union Wooden yat festivaline, Seattle Açık Hava Tiyatro Festivali’ne katılabilirsiniz. Ayrıca eylül ayında Decibel Festivali ve kasım ayında Earshot Jazz Festivali düzenlenmektedir. Eğer kış aylarında Seattle’a gidecek olursanız The World’s Quickest Tiyatro Festivali ve Seattle Chamber Müzik Kış Festivali’ne ocak ayında katılabilirsiniz. Şubat ayında ise Wintergrass Bluegrass Festivali de düzenlenmektedir.

SEATTLE’A NE ZAMAN GİDİLİR?Seattle’da Hava Durumu

Seattle’ın doğal konumu çok etkileyicidir. Puget Sound’daki körfezi, karla kaplı, arka planda beliren Olympic ve Cascade Dağları’yla yemyeşil bir eyalet olan Washington ve hepsinin üzerinde yükselen 4.400 metrelik Rainer Dağı‘yla çevrelenmiştir. 1961 – 1990 yılları arasındaki ölçümlere göre yıllık olarak ortalama 944,6 metreküp yağış almaktadır. İklim, şehre “Zümrüt” unvanını kazandıracak kadar canlı ve nemlidir. İlkbahar ve yaz mevsiminde burası gerçekten de pırıl pırıldır. Seattle şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir.

Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Seattle ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10.9 derecedir. 21 milimetre yağış ile temmuz ayı en kurak aydır ve ocak ayında 151 milimetre ile en çok yağışı almaktadır. Genel olarak yağmurlu bir şehir olarak bilinen Seattle yıl boyunca yaklaşık yüzde 50 oranında yağmur alan bir şehirdir. Seattle hava koşulları oldukça değişken olması nedeniyle yağmur yağacağını veya ne zaman güneş açacağı hiç belli olmaz. Seattle’ın en çok yağmur aldığı dönemler ocak – mayıs ve ekim – aralık ayları arasındadır. En sıcak ve kuru olduğu dönemler ise haziran, temmuz, ağustos ayları arasındadır. Yaz ayları genel olarak kuru ve nemli geçer ve çok nadir bu aylarda şiddetli yağmur ve hortum görülür. Kış ayları Seattle ise sıcaklık çok az donma seviyesine düşer. Yılda iki ya da üç defa Seattle’da hafif kar görülmektedir.

Seattle’da Görülecek Yerler

Museum of Flight; Boeinglerin ilk kez yapıldığı yerleri de içeren uçak müzesidir. Space Needle 1962’deki fuarda inşa edilen ve üst katında döner bir restoranın bulunduğu binadan Seattle manzarası görülebilir. Experience Music Project, Space Needle’ın yakınlarındaki fütüristik etkileyici bir binadır. Pioneer Square Seattle’ın tarihi merkezidir ve mutlaka görülmelidir. Bunların yanında 1971’de Pike Market‘te açılan ilk Starbucks merkezini ziyaret etmeyi unutmayın. Merkezde bulunan alışveriş merkezi Pike Place Market’e uğramadan dönmemelisiniz. Eğer golf sporuyla ilgileniyorsanız NewCastle Golf Club Seattle manzarasına karşı golf oynanabilecek bir tesis. Golf oynamasanız bile bu manzarayı görmelisiniz.

Seattle Gezi Rehberi İçin: