Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Orta Makedonya bölgesinin başkentidir. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan kent; festivalleriyle, etkinlikleriyle ve canlı kültürel yaşamıyla Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak kabul ediliyor. Her şeyden önemlisi 3000 yıllık tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı gibi imparatorlukların izlerini günümüze taşımayı başarmış bir şehirdir. Kentteki Bizans kiliselerinin çoğu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır.

SELANİK’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Selanik hava durumu

Selanik’te yaygın olarak Akdeniz iklimi görülür. Nisan ayından ekim ayına kadarki herhangi bir zaman diliminde Selanik’i ziyaret edebilirsiniz. Şehir yıl boyunca yağış alsa da bu dönemlerde nispeten daha kurudur. Özellikle, hava sıcaklıklarının 23-33 derece arasında değiştiği ve yağışların minimum seviyede gözlendiği temmuz ve ağustos aylarında kentin tadını çıkarabilirsiniz. Kentin kuzey kesimlerinde karasal iklim görüldüğü için kış ayları oldukça çetin geçer. Bundan dolayı aralık, ocak ve şubat ayları Selanik seyahati için pek tercih edilmez. Bu aylar aynı zamanda yılın en yağışlı aylarıdır. Kış ayı sıcaklıkları 3-10 derece arasında değişir.

Selenik’te görülecek yerler

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de doğduğu yer olan Selanik, geçmişten bu yana çeşitli imparatorlukların himayesi altında kaldığı için daha çok tarihi dokusuyla bilinir. Şehrin kuzeyindeki Bizans duvarları ve batı duvarlarının bir kısmı şehrin sembolü olarak hala duruyor. 16. yüzyılda inşa edilen Beyaz Kule de kıyı bölgesinde ayakta kalan tek kuledir. Özellikle Osmanlı’dan kalma han, hamam ve bedestenleriyle sizleri büyüleyecek Selanik. Kente geldiğinizde sahil şeridinde uzunca bir yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Bu kent, farklı atmosferinin yanı sıra harika koleksiyonlara sahip müzeleriyle de ilginizi çekecektir.

Selanik gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK