Dünyanın en güzel ve yaşanılabilir kentlerinden biri olarak gösterilen Sidney, Avustralya’nın en büyük, en eski ve en kozmopolit şehridir. Yaklaşık 4,3 milyonluk bir nüfusa sahip olan kent, Asya-Pasifik’teki en önemli finans şehirlerinden biridir. Banliyölerinden limanlarına kadar doğa ve doğal parklar ile çevrilidir. Özellikle büyük uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan kentte tarihin, doğanın, kültürün, sanatın, modanın ve mutfağın keyfine doyasıya varabilirsiniz.

Kozmopolit yapısının bir parçası olarak Sidney, çok sayıda festival ve eğlenceli etkinliğe sahiptir. Bunun bir getirisi olarak da her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce genci ağırlamaktadır. Şehrin bu hareketli ortamını görmek isterseniz haziran ayı en doğru zamanlama olacaktır. Şehrin enerjisine tanık olmak isteyenler için katılmaları önerilen etkinliklerin başında Vivid ve Sidney Festivali gelir. Çok sayıda konserin, çılgın partilerin gerçekleştirildiği bu festivallere katılmak çok eğlenceli olacaktır.

Sidney hava durumu

Yıl boyunca önemli bir turizm merkezi olma özelliğini koruyan Sidney’de en yoğun turizm trafiği bahar ve yaz aylarında yaşanır. Ilıman bir iklime sahip olmasından dolayı eylül ve kasım aylarını kapsayan bahar aylarında oldukça hoş ve kuru bir hava hâkimdir. Pek çok turist de şehrin bu hoş havasından faydalanarak bu dönemde ziyaretlerini gerçekleştirir. Bu aylarda gündüz sıcaklık ortalaması 22 derecedir. Aralık ve şubat aylarını kapsayan yaz mevsiminde ise Sidney’in plajları adeta dolup taşar. Eğer su sporları ile ilgileniyorsanız bahar ve yaz ayları Sidney’i ziyaret etmek için en uygun dönemolacaktır. Sıcak yaz aylarında sıcaklıklar zaman zaman 40 derecenin üzerine çıksa da yürüyüş parkurları, ulusal parkları ve festivalleriyle ilgi çekmeye devam eder. Bu dönemin Türkiyeli gezginler için bir özelliği de ülkemizde soğuk kış günleri yaşanırken Güney Yarımkürede bulunan Sidney’de sıcak havaların hakim olmasıdır. Yaz günlerine özlem duyan gezginler için Sidney gezisi harika bir fırsat olacaktır.

Sidney’de görülecek yerler

Müzelere, kafelere, restoranlara, alışveriş mekânlarına ve tarihi binalara sahip olan Sidney’de görülmeye değer görkemli yerler kent merkezinde yer alır. Sidney Limanı Köprüsü ve Sidney Opera Binası, Sidney’i yürüyerek keşfederken ziyaret edebileceğiniz kentin ünlü simgelerinden ikisidir. Avustralya, geniş ve benzersiz yaban hayatı çeşitliliği ile de ünlüdür. Kuşlar, yarasalar ve zaman zaman görülen kangurular Sidney’in ulusal parklarında bulunan canlılardandır. Sidney’i karadan keşfettikten sonra, Sidney Limanı’nda bulunan feribotlarla su üzerinden keşfe başlayabilirsiniz. Özellikle balina inceleme gezintileri ilginizi çekebilir. Farklı farklı aktivitelerin yapılabildiği şehir, alternatifi bol bir seyahat imkanı sunmaktadır.

Sidney gezi rehberi