Şili, ya da resmi adıyla Şili Cumhuriyeti, uzun ve dar bir şerit alanını işgal eden bir Güney Amerika ülkesidir. Doğusundaki And Dağları ile batısındaki Pasifik Okyanusu arasında bir konuma sahiptir. Kuzeyde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya, doğuda Arjantin ve güneyde Drake Pasajı (geçit) ile sınırı vardır. 756.102 km²’lik bir yüzölçümüne sahip olan Şili, 1536-1540 yıllarında İspanyollar tarafından fethedilinceye kadar İnkaların idaresinde bir ülkedir. Başkenti Santiago’dur. 17 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir; nüfusun yüzde 95’ini Avrupalılar ve torunları oluşturmaktadır.

Renkli bir kültüre sahip olan Şili, kültürel festivaller konusunda oldukça çeşitli imkanlar sunar. Özellikle müzik festivalleri ülkenin olmazsa olmazıdır. Her yıl şubat ayında düzenlenen Vina del Mar bunlardan en popüleridir. Başkent Santiago’ya yakın bir kasabada düzenlenir ve festival süresince kasabanınsokakları rengarenk bir görünüm alır. And Dağları Festivali ise Şili kültürünü tam anlamıyla tanımak isteyenler için kaçırılmayacak bir etkinliktir. Şili’nin ulusal onuru kabul edilen bu festival süresince sokaklarda geleneksel kıyafetlerle danslar eden insanlar göreceksiniz. Ülkenin bağımsızlık günü olan 18 Eylül tarihinde düzenlenen Fiestas Patrias ise Şili tarihini yansıtan etkinliklere ev sahipliği yapar.

Şili hava durumu

Şili, geniş coğrafi ölçekte olmasından dolayı ülke genelinde yaygın bir iklim tipi toktur, aksine birçok iklim türü görülmektedir. Ülkeye gitmek isteyenler öncelikle bunu bilmeli ve gitmek istedikleri bölgelere göre ideal zamanlamayı belirlemelidir. Şili, sınırları içinde kuzeyde çöl altı, doğu ve güneydoğuda dağ tundrası ve buzulları, Paskalya Adası’nda nemli yarı tropikal, güneyde Okyanusya ve merkezi olarak Akdeniz iklimi arasında değişen en az yedi büyük iklim türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin çoğunda dört mevsim vardır: Yaz (aralık-şubat), sonbahar (mart-mayıs), kış (haziran-ağustos) ve ilkbahar (eylül-kasım). Ülkede iklimi kontrol veya belirleyen birkaç faktör vardır. Pasifik antisiklon ve And Dağları en önemli faktörler arasında yer alır. Spesifik bir iklim türü ülke geneline hakim olmadığından dolayı, ülke genelinde de ortalama bir sıcaklık değerinden ziyade bölgesel değerler bulunmaktadır. İdeal zamanlama bölgelere göre değişse de genel hattıyla ülkeyi gezmek için en uygun dönem ilkbahar ve yaz dönemidir. Kış sporlarından faydalanmak için haziran ve ağustos ayları da tercih edilebilir.

Şili’de görülecek yerler

İlginç bir coğrafi şekle sahip olan bu Güney Amerika ülkesi, Güney Amerika’ya seyahat etmeyi planlayan herkesin rotasında yer alması geren bir ülkedir. Tarihsel mirasından doğal güzelliklerine her şeyi ile inanılmaz bir tatil geçirmenize yardımcı olacak bir birikime sahiptir. Kültürel açıdan otantik bir deneyim, çeşitli kültürleri gözlemleme veya yerel bir müzik festivali arıyorsanız Şili bunun için muazzam bir tercih olabilir. San Rafael buzulu, Valle de la Luna bölgesi, Torres del Paine Milli Parkı, Pucon kasabası ve başkent Santiago mutlaka rotanızda yer almalıdır.

Şili gezi rehberi için