Strasbourg, Fransa’nın Almanya sınırında bulunan ve Alsas eyaletinin başkentidir. Kent 1949 yılından bu yana AB görüşmelerine ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise burada bulunmaktadır. 273 bin nüfuslu kent, bu sebeplerle Avrupa Birliği ‘nin Brüksel’den sonraki 2. önemli kenti olup Cenevre ve New York gibi, tüm dünyada başkent olmadan uluslarası kurumlara ev sahipliği yapan üç kentten biridir.

Sınırda bulunmasından dolayı diğer Fransız kentlerinden Alman ve Fransız kültürünü birarada barındırması sebebiyle farklıdır. Ayrıca kent, sınırları içerisinde ünlü şaraplık bağlara sahiptir. 1988 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne tarihi kent merkezi Grande ile dâhil edilmiştir. Şehir merkezinde tura çıkıldığı zaman kentin orta çağ ve Rönensans mimarisinden ne denli etkilendiği ve adeta bir açık hava müzesi tadı verdiği yadsınamaz güzellikleri arasındadır. Aynı zamanda dünyaca tanınmış okullara ev sahipliği yapmasından dolayı yoğun öğrenci nüfusunu da bünyesinde barındırmaktadır.

Tarihte birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Fransa milli marşı La Marseillaise 1792’de Rouget de Lisle tarafından burada bestelenmiştir. Gutenberg matbaayı burada icat etmiştir. Ünlü Alman yazar Goethe de hayatının bir kısmını burada geçirmiş ve burada öğrencilik yapmıştır. Bunların yanı sıra Noel’in başkenti ünvanına da sahiptir

STRAZBURG’A NE ZAMAN GİDİLİR?Strazburg’da Hava Durumu

Şehir, genel olarak okyanus ve karasal iklimden etkilenen bir konumdadır. Strazburg’da yıl boyunca ortalama sıcaklık 18 derece dolaylarında değişim gösterir. Sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir bu sebeple bol yağış alan bir kenttir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece dolaylarındadır. Bu iklim; ılık, nemli, bulutlu günleri fazla, güneşli günleri az her mevsimi yağışlı olarak karşımıza çıkar. Atlas Okyanusundan esen rüzgârlar Strazburg’u etkilediği gibi aslında ülkenin büyük bölümünü de tesir etmektedir. Strazburg’da ortalama sıcaklık 6 derece, Temmuz’da 16 derecedir ve nem oranı oldukça yüksektir.

Kent yılın büyük bir bölümü turistik gezilere uygundur. Ancak en rahat edilecek sezon nisan-ekim ayları arasındadır. Kentin nemli havasından dolayı siz ne olur ne olmaz yağmurluğunuzu yanınızdan eksik etmeyin.

Strazburg’a yukardaki sezon içinde giderseniz, Nisan ayında “Carnaval de Strasbourg”a, Mayıs ayında Müze Gecesi’ne (Nuit de Musées), haziran ayında Dünya Müzik Günü Festivali’ne, Eylül ayında ise Avrupa Fantastik Film Festivali’ne katılmayı ihmal etmeyin. Olur da kasım ayında gitme planı yapıyorsanız Jazz Festivali keyifle katılabileceğiniz aktivitelerden.

Strazburg’da Görülecek Yerler

Strazburg’da gezilecek yerlerin en başında kent merkezinde bulunan Notre Dame Katedrali yer almaktadır. Katedralde gotik mimarinin en güzel yansımalarını görebilsiniz. Ek bir bilgi olarak Fransız yazar Victor Hugo bir eserinde, dünyanın en yüksek altıncı katedrali Notre Dame’dan “dev ve narin harika” olarak bahsetmektedir.

Strazburg’’un en güzel yerlerinden biri de Petite France bölgesi. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında rengârenk Alsace evleri bulunuyor.

Nehirde kanal turu Strazburg’daki en popülar aktivitelerden birisidir. Kentin en güzel manzaralarından biri Gallia bölgesinde bulunur. Gallia aynı zamanda, nehrin üzerindeki tarihi köprü, üzerinden geçen tramvay ve arkasında bulunan kilise ile etkileyici bir manzaraya sahiptir.

Strazburg Gezi Rehberi İçin: