Avrupa’nın ödüllü festivallerinden olan Sziget Festival, Macaristan’ın Budapeşte kentine bağlı Óbudai Adası’nda 18 Ağustos – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sziget’in ödül almasının sebebi elbette sadece Avrupa’nın tam kalbinde olan Doğu ve Batı Avrupa’nın kesiştiği şehir olan Budapeşte’nin orta yerinde, Tuna Nehri’nin üstünde yer alan Óbudai – Sziget Adası’nın güzelliğinden gelmiyor. Bu festivali Avrupa’nın en popüler yaz festivalleri arasında sokan ve aldığı Avrupa’nın En İyi Major Festivali ödülünü sonuna kadar hak ettiren şeylerin başında ise 24 saat süren aralıksız her türden müzik, sanat, yemek, performans ve bölgesel kültürün temsili geliyor.

Sziget Parti Adası

Bazı mecralarda Sziget, Doğu Avrupa’nın Burning Man’i olarak gösterilmektedir. Burning Man’le birçok ortak yanı olmasına rağmen Sziget her şeyin başında bir müzik festivali. Müzik dünyasının dünyaca ünlü yeteneklerinin cazibe merkezi olan bu adada katılımcılar bir hafta boyunca başlı başına bir müzikal deneyim yaşıyorlar.

Sziget’teki performans, müzik ve sanat çeşitliliği sayesinde kuşkusuz herkese hitap edecek bir şeyler bulunacaktır. Bir hafta içinde katılımcıları binin üzerinde performans bekliyor. Roman müziği, anlık sürpriz etkinlikleri ve enerjik yerel müzisyenleriyle Roma çadırı Sziget’in kendine has tarzıyla ilgili bir fikir verecektir. Restorana gittiğinde karışık ızgara seçenlerin, açık büfede bir türlü karar veremeyip her şeyden biraz alıp tatmayı sevenler Sziget’i bir ev olarak görebilirler.

Adanın içinde sanatsal etkileşimi öne çıkaran çok sayıda etkinlik yer almakta. Sziget Festival, görünüşe göre Burning Man’e iyi çalışıp oradan çıkardığı notlardan iyi sonuçlar elde ediyor. Örneğin, uzun zamandır katılımcıların favorisi olan Tarot Labirenti’ne (The Tarot Labyrinth) girenlerin yolu bir anlamda da kaderi kartlar tarafından belirleniyor. Bu üç boyutlu sekizgen labirentte kuleye giden yolu bulmak gerekiyor. Sziget’te ilgileri üzerinde toplayan bir diğer etkinlik ise Luminarium. Adeta başka gezegenden bir ibadethane görüntüsüne sahip Luminarium’da ışıklarla başka dünyalara yolculuğun mümkün olduğu görülüyor.

Budapeşte, doğal olarak etkileşimin bir parçası haline geliyor. Dünyanın her köşesinden gelen insanlar güzel bir ruhani karışımla Avrupa’nın kalbini dünyanın en güzel yeri haline getiriyor. Sziget’liler ise birbirlerini elbette bilekliklerinden kolay bir şekilde hafta boyunca tanıyor.

Sziget Festival’a nasıl gidilir?

Gün içerisinde İstanbul’dan Budapeşte’ye doğrudan uçuşlar var. İki saatlik bir uçuşun ardından Budapeşte’ye ulaşmak mümkün. Alternatif yolculuk yapmak isteyenler içinse Bulgaristan’dan aktarma yapmak suretiyle otobüs seferleri de mevcut. Bir haftalık müzik kampını sırt çantalı geziye dönüştürmek isteyen gezginler ise İstanbul’dan önce Romanya’nın başkenti Bükreş’e oradan da Macaristan’a trenle gidebilirler.

Sziget Festival’da nerede kalınır?

Festivale 7 günlük, 5 günlük veya 3 günlük kombine bilet alanlar için ücretsiz kamp alanları mevcut. Ancak bu kamp alanına kamp kurmak isteyen katılımcılar kendi eşyalarını ve ihtiyaçlarını getirmek ve karşılamak zorundalar. Özel ihtiyaçların sunulduğu, kişilerin tercihlerine göre değişebilecek Aile Kamp alanı, Doğa Kamp alanı, VIP Kamp alanı gibi özel kamp alanları ise haftalık 89 euro’dan başlayıp 189 euro’ya kadar çıkan fiyatlarıyla katılımcılara sunuluyor. Kampta kalmayıp ev konforundan vazgeçemeyenler içinse AirBnb üzerinden geceliği 90liradan başlayan odalar bulmak mümkün. Her ne kadar festival zamanı fiyatlar biraz yükselse de erkenden ve iyi bir araştırmayla daha da ucuza kalmak hiç de zor değil.

Sziget Festival’da kimler çıkıyor?

Dünyaca ünlü sanatçıların en önemli Avrupa vitrinlerinden biri olan Sziget’te bu sene Arctic Monkeys, Dua Lipa ve Gorillaz gibi İngiliz sanatçılar başta olmak üzere Kendrick Lamar, Kygo, Lana Del Rey, Mumford & Sons, Shawn Mendes, Liam Gallagher, Gogol Bordello, Cigarettes After Sex ve daha onlarca yerel ve dünya çapında sanatçı Sziget’te sanat seferlere her türden müzik dolu bir hafta yaşatacak.

Elbette dansseverler de bu festivalde unutulmadı. Her gün ayrı bir DJ’in performans yaptığı tekne turlarıyla katılımcılar Tuna Nehri’ni ve Budapeşte’yi yeniden ve dans ederek başka bir gözle görecekler. House müziğin önemli DJ’lerinin çaldığı bu tekne turları her gün günde iki sefer düzenlenecek. Katılımcılar isterlerse armut koltuklarda müziğin ve güneşin tadını çıkarabilirler, isterlerse eşsiz Budapeşte manzarası karşısında çılgın danslar edebilirler.

Aşk Devrimi Manifestosu

25 yıl önce, geçici bir ”rüya ulusu” fikrinin üzerine kurulan Sziget Topluluğu’nun Aşk Devrimi Manifestosu kısa ama öz maddelerden oluşmakta;

  • Savaşsız ve nükleer tehdit bulunmayan bir barış dünyasında yaşamak,
  • İnsanların ten rengi, dini ve cinsel yönelimi yüzünden aşağılanmadığı ve farklılaştırılmadığı bir alan yaratmak,
  • Hayatımızın odak noktasına çevreyi korumayı yerleştirmek,
  • İnsanların geldiği yerin önemi olmaksızın herkesin hakkına saygı duymak.