Tahran, İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Tahran büyük olduğu kadar oldukça da kalabalık bir kenttir. Tahran kelime olarak yaz mevsiminde çok sıcak olduğu için “sıcak yer” demektir. Şehir, İran’ın ticari, ekonomik ve sanatsal anlamda en önemli yeridir. Tahran’ın kuruluş tarihi ise 1220 yılında Moğol istilası sonrası yıkılan Rey kenti halkının Tahran’a göç etmesiyle başlamıştır. Tahran konum olarak ise İran’ın orta kuzey bölgesinde bulunur. Hazar Denizi’nin ise 105 kilometre güneybatısında yer almaktadır.

Türkiye’den Tahran’a direkt uçak seferi bulunmaktadır. Ayrıca tren yolculuğu ile de Tahran’a gitmek mümkündür. Uçak yolculuk süresi yaklaşık 3 saat iken, uzun yolculuğu sevenler için tren yolculuğu ise yaklaşık olarak 2–3 gün sürmektedir. Tahran’da şehir içi ulaşım alternatifi oldukça fazladır. Özellikle otobüs ve metro sıklıkla kullanılır. Şehrin hemen her bölgesine rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Tahran’ın havaalanı Imam Khomeini Airport şehir merkezine 55 kilometde uzaklıkta bulunur. Havaalanından kent merkezine metro ya da taksi kullanarak ulaşım sağlanır. Tahran adeta zıtlıklar kentidir.Şehrin kuzeyi daha modern ve zenginken güneyi ise muhafazakar ve fakir halkın yaşadığı bölgedir.

Hava Durumu

Tahran, 1274 kilometrekare alan üzerinde yer almaktadır. Rey ve Shemiranat vilayetlerinin arasında kurulmuştur. 2700–3900 metre yüksekliğindeki Albarz dağının güney eteklerinde bulunur. Ayrıca 22 yerel vilayete ayrılır. Şehir İran platosunun tam ortasındadır. Doğuda Afganistan, batıda ise Irak sınırının merkezindedir. İsfahan, Tebriz ve Rey gibi tarihi şehirlere yakın olması nedeniyle çok fazla turisti çeker. Az yağış alan bir iklime sahiptir. Genel özellikleriyle step ikliminin özelliklerini taşır. Tahran’ın yıllık ortalama sıcaklığı 16 derecedir. Şehre düşen yıllık yağış miktarı ise 220 milimetredir. Tahran’da en kurak geçen ay temmuz ayıdır. En fazla yağışın etkili olduğu ay ise ocaktır.

Tahran’a gitmek için en uygun zaman mayıs ile eylül arası dönemdir. Dağ tırmanışı yapmak isteyen maceracılar için eylül ve ekim ayı uygundur. Tahran’da kasım ve şubat ayları ise kuzeydoğu ve batı oldukça soğuktur. Bu hava koşulları kayak için idealdir. Tahran iklimini etkileyen etmenler arasında nemli hava akımı, Elbruz Dağı ve enlem yer almaktadır. Elbruz dağı Tahran’ın havasını nemli hale getirir. Tahran’da hava mart ayının sonlarına doğru ısınmaya başlar. Tahran’a gitmek için en ideal zaman mayıs ile eylül arası dönemdir.

TAHRAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?Tahran’da Görülecek Yerler

Tahran hem doğal ve tarihi güzelliğiyle gözde şehirler arasına girmiştir. Tahran’da müzeler, saraylar parklar ve kayak merkezleri mevcuttur. Sahip olduğu müzelerle dünyanın en iyi arasında bulunuyor. Tahran’da gezilmesi gereken duraklardan biri Gülistan Sarayı’dır. Tahran’ın en turistik saraylarından ve sembollerinden biridir. Dünyanın en büyük gökdelenlerinden biri olarak bilinen Milad Kulesi Tahran’ın manzarasını yaşamak için doğru seçim olacaktır. İran Ulusal Müzesi ve Tahran Ulusal Mücevher Müzesi kent içinde gezmeniz gereken Tahran hakkında aydınlatan güzel müzelerdir. Tahran gezinizde gezip eğlenceli vakit geçimek için Mellat Parkı önerilir. Burada piknik ve dinlenme yeri, kafeler ve yürüyüş yolları bulunur. Ayrıca Tahran’ın tarihi yerlerinden Kapalıçarşı’yı gezmeden de dönmemek gerekir.

Tahran gezi rehberi için: