Resmi adı Tayland Krallığı olan, eskiden Siyam olarak bilinen ülke Hindiçin Yarımadası’nın orta kısmında bulunur. Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Dünyanın en büyük 51. ülkesi ve yaklaşık 66 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 20. ülkesi olma özelliğine sahiptir. En kalabalık şehri başkent Bangkok’tur. Ülkenin güneyinde Tayland Körfezi, batısında ise Andaman Denizi yer almaktadır. Tayland, çeşitli etnik kökenlere sahip bir halktan oluşmasından dolayı çok kültürlü bir ülkedir. Resmi dilleri Tayca’dır. En yaygın din ise Budizm’dir. En eski yerleşim izleri ise 40.000 yıl öncesine kadar tarihlenmektedir. En turistik adalardan biri olan Phuket ise Tayland’ın güneyinde bulunmaktadır.

Tayland’da nisan ayı ortasına denk gelen Tayland Yeni Yılı Songkran Festivali çılgın ve eğlenceli bir festival olarak bilinir. Devasa su tabancalarını kuşanan turistler ve Tayland halkı amansız bir su savaşına tutuşur. Ülkenin en görkemli festivallerinden Loy Kratong ise kasım ayında gerçekleşiyor. Tayland halkı su kenarlarına akın edip nehir ve göl ruhlarına sunmak üzere muz yapraklarına konulmuş mumları sulara bırakıyorlar.

Tayland Hava Durumu

Tayland’da mevsimler serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olarak üçe ayrılmaktadır. Serin mevsim, kasım ve şubat ayları arasındadır ve bu dönemde hava ılık, yağış az ve nem düşüktür. Bu sebeplerden dolayı ziyaret etmek için en uygun mevsim serin mevsimdir. Turizm sezonu en yoğun dönemini bu mevsimde yaşadığından bu mevsim haricindeki dönemlerde otel, uçak ve tur ücretlerinde genelde ciddi indirimler görülmektedir. Sıcak mevsim, mart ve haziran ayları arasındadır.

Bangkok’ta bu dönem rahatsız edici bir şekilde nemli ve sıcaktır. Sıcaklık bu dönemde 40 dereceyi görmektedir. Bu dönemde, kuzeydeki daha yüksek kesimlerin sıcaklığı biraz daha düşüktür. Temmuz ve ekim aylarındaki yağışlı mevsimde ise muson yağmurları etkilidir. Yağışların yoğunlaştığı ağustos ve kasım aylarında deniz seviyesindeki Bangkok ve Ayutthaya gibi şehirlerde su baskınları olabilmektedir. Tayland Körfezi’ndeki Samui Takımadaları, ekim ayına kadar daha az yağış aldığından bu dönemde seyahat için uygundur. Yağışlı mevsimde şelale ve nehirler daha dolu olduğundan, indirimli uçak ve otel bulma olanakları vardır.

Tayland’da Görülecek Yerler

Tayland doğal güzellikler, tarih, mutfak çeşitliliği açısından son derece renklidir. Adalarda ve körfezlerde dalış ve tekne turlarına katılıp, Bangkok, Ayutthaya, Sukhothai, Kanchanaburi, Chiang Mai şehirlerinde tarihi yerler ve müzeler görülebilir. 1782’de Kral Rama I tarafından başkent ilan edilen Bangkok’ta görkemli tarihin izleri takip edilebilir. Çin Mahallesi ve yerli ve modern sanatçıların eserlerinin görülebileceği Museum of Contemporary Art (MOCA) Bangkok’ta görülebilecek yerler arasında.

300’den fazla tapınağın bulunduğu Kuzey Tayland’ın en büyük şehri Chiang Mai ise; Karen, Akha, Lahu gibi kabilelerin geleneksel kültürünü keşfetmek için ziyaret edilebilecek tarihi ve aynı zamanda modern bir şehir. Amazon Ormanları’ndan daha eski bir yağmur ormanı kalıntısı ise Khao Sok Milli Parkı’nın içinde yer almakta. Şelalelere ulaşmak için yürüyüşler yapmak ve sadece dünyanın en büyük çiçeğini görmek için bile Khao Sok Milli Parkı görmeye değer bir park.

Tayland Gezi Rehberi

BİR CEVAP BIRAK