Avusturalya’nın bir eyaleti olan Tazmanya, kıtanın güneydoğusunda yer alan bir adadır. Bass Kanalı ile Avusturalya’dan ayrılır. Başkenti Hobart’tır. Tazmanya dünyanın en büyük 26. adasıdır ve etrafında irili ufaklı 334 tane ada bulunur. En büyük şehri başkent Hobart, ikincisiyse Launceston’dur. Tazmanya’nın yüzölçümü 68.401 kilometrekaredir ve bu alanın neredeyse yüzde 45’i doğal milli parklardan oluşmaktadır. Ekolojik olarak çok fazla çeşitliliğe sahip Tazmanya’nın dörtte biri UNESCO Doğa Mirası Sit Alanı’dır. Adanın genelinde sıradağlar ile yüksekliği 1.600 metreyi bulan yaylalar hâkimdir. Resmi ve yerel dil İngilizcedir.

Tazmanya’da birçok müzik festivali düzenlenmektedir. Yılbaşında 29 Aralık-1 Ocak tarihlerinde düzenlenen The Falls Müzik ve Sanat Festivali plajı, kamp ve yemek alanı imkânlarıyla Tazmanya’nın ılıman ikliminde keyifli bir festivaldir. Tazmanya Sirk Festivali ise ocak ayında kamp yapıp gösterilerin izlenebileceği, dilenirse eğitimlere katılıp kimi fiziksel becerilerin kazanılabileceği ilginç bir deneyim sunmaktadır.

Tazmanya Hava Durumu

Tazmany’nın üçte biri tropik kalan kısmı ise ılıman bir iklime sahiptir. Ülke dört mevsimi de yaşar. Yaz ayları aralık ve şubat arasında hüküm sürer. Fakat yaz aylarında bunaltıcı sıcaklıklar görülmemektedir. Ülkenin iç kısmında Launceston civarında yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 24 derece olarak hesaplanmıştır. Diğer iç kısımlarda Liawenee civarı ise biraz daha soğuktur ve 4-17 derecedir. Sonbahar mevsimi ise mart ve mayıs döneminde yaşanır. Bu mevsimde hava koşulları değişkendir.

Kış mevsimi haziran ve ağustos ayları arasında hüküm sürer. Bu aylar yağışlı ve soğuk geçer. Yüksek kesimlerde kar yağışı görülür. Kıyı kesimlerde hava daha yağışlı olurken orta kesimlere düşen yağış miktarı daha azdır. Adanın yüksek yerlerinde, yaylalarında ve güneydoğu kesiminde sıcaklıklar daha düşüktür. Ortalama sıcaklık güneyde 13 derece, kuzeyde 27 derece olarak büyük farklara sahiptir. Tazmanya’yı ziyaret etmek için, ılıman iklime sahip olduğundan dolayı her dönem gitmeye uygun olarak düşünülebilir. Fakat sıcaklıkların daha yüksek olduğu dönemler olan yaz ayları yani aralık ve şubat arası ziyaret etmek için iklim açısından daha elverişli olarak değerlendirilebilir.

Tazmanya’da Görülecek Yerler

Tazmanya’nın hayvan sakinlerini tanımak üzere başkent Hobart’taki Bonorong Vahşi Yaşam Parkı’nda tura katılmak mümkündür. Tur rehberi eşliğinde wombat, tazmanya canavarı, kanguru ve koala gibi canlılar hakkında bilgi sahibi olmak, kangurularla besleme deneyimi yaşamak için bu tur biçilmiş kaftandır.  Mount Field Ormanı’nda ise Tazmanya’nın görkemli en uzun ağaçları yer alıyor.

Hobart’ta cumartesi günleri düzenlenen pazar Salamanca Market hediyelik eşya almak, yerel pazarı deneyimlemek için gezilebilir. Şehir merkezine 200 metre uzaklıkta dünyanın en güzel plajlarından Wineglass Bay’in de bünyesinde bulunduğu Freycinet National Park ise yerel halkın her sabah yapma şansına sahip olduğu deniz kenarında yürüyüş yapmak, parkın içinde oksijeni soluyarak rahatlatıcı saatler yaşamak mümkündür.

Tazmanya Gezi Rehberi