Türkçede Fil Festivali olarak da bilinen Thrissur Pooram, diğer Pooram festivallerinin içinde en meşhur olanıdır. Pooram, Malayalam dilinde tanrılar için yapılan tören anlamına geliyor. Birçok Pooram da bölgesine göre hasat zamanında ya da sonrasında tanrılara bereket için teşekkür etmek üzere tasarlanıyor. Thrissur Pooram, sabah 06.00’da başlayıp ertesi gece yarısı 00.00’a kadar süren 36 saatlik bir şölen sunuyor. Süslenmiş fillerin geçidiyle ve festival boyunca hız kesmeden süren nefes kesici perküsyon şovlarıyla hem göze hem de kulağa hitap ediyor. Hindistan’daki diğer tapınak festivallerinin aksine, Thrissur Pooram’a kast sistemindeki ve din hiyerarşisindeki her kesimden insan katılabiliyor.

Thrissur Pooram ne zaman?

Thrissur Pooram, Malayalam takvimine göre Medom ayında kutlanır. Bu da Gregoryen takvimde her sene nisan – mayıs ayına denk gelir. Medom ayında tanrıların ve tanrıçalar grubunun Thrissur’un etrafında toplandığına inanılır. Bu tanrılar ve tanrıçalar, süslenmiş fillerin sahibi olan Vadakumnathan Tapınağı’nı ziyaret ederler.

Thrissur Pooram nedir?

İki yüzyılı aşkın süredir kutlanan ve hala kutlanmaya devam eden Thrissur Pooram, Orta Çağ’daki Peruvanam ya da Pooram geleneğini miras alır. Bu festival Devi (Tanrıça) ve Sastha (Shiva ve Vishnu’nun kutsal bir kombinasyonu) tapınaklarına ve Thissur tanrısına sadakat gösteren diğer komşu on tanrıya da özgüdür. Bu anlamda bu festivalin tek izleyicisi şehrin göbeğinde bulunan Sree Vadakkunnathan Tapınağı’ndaki Lord Siva’dır. O’nun dışında kutsal katılımcılar ise Paramekkavu ve Tiruvambadi’dir.

Zamanında Cochin Devleti olarak bilinen bölgenin Maharajası Sakthan Thampuran önderliğinde 18. yüzyılda ilk olarak kutlanan festival, şimdi Kerala’nın en meşhur ve en geniş kapsamlı festivali haline gelmiş durumda. Festivale ülkenin dört bir yanından ve dünyadan binlerce katılımcı gelmektedir.

Thrissur Pooram nasıl kutlanır?

Pooram Festivali iki karşıt grup tarafından kutlanır. Bu iki grup Paramekkavu ve Thrivumbadi isimleriyle Thrissur’un iki bölümünü temsil eder. Paramekkavu ve Thrivumbadi birbirlerine büyüleyici havai fişek gösterileriyle gösteriş yapar ve meydan okur. Her grup kendi içinde dört ayrı gruba ayrılır. Paramekkavu tarafında 1) Pookattikkara-Karamukku Baghavathy, 2) Choorakattukara Baghavathy, 3)Chempukkavu Baghavathy, 4) Panemukkumpilly Sastha bulunurken öbür tarafta Thrivumbadi’de 1) Ayyanthole Baghavathy 2) Nethilakkavu Baghavathy 3) Laoor bagavathy 4) Kanimangalam Sastha bulunur.

Sabahın çok erken saatlerinde başlayan festivalin programı son derece katıdır ve her grup buna uymak zorundadır. Her grup en fazla on beş adet süslenmiş fil gösterme hakkına sahiptir. Güney Hindistan’ın en cazibeli ve gösterişli filini tanrılara gösterebilmek için birbirleriyle yarışırlar.

Thrissur Pooram’da ne yapılır?

36 saat boyunca bütün şehrin tam bir ayin konsantrasyonu içinde takip ettiği, davulların çaldığı, birbirinden heybetli fillerin yürüdüğü, havai fişeklerin ardının arkasının kesilmediği bu festivalin bir diğer ana etkinliği yaklaşık bir ay boyunca süren Thrichur Pooram sergisi. Bu sergi Güney Hindistan’ın en büyük takas fuarı olarak adlandırılmaktadır. Tapınak üreticilerinin, yerli üreticilerin gelip ürünlerini sergileyip birbirleriyle takas ettiği, sattığı bir yer olan bu sergideki tüm gelir daha hem tapınakların ayakta kalmasında hem de bir sonraki festivalde kullanılıyor

Aynı şekilde festivalde Hindistan’ın diğer kültürel değerlerinin folklorik öğeleri de yer alıyor. Aynı şekilde komşu ülkelerin folklorik dansları, yiyecekleri, oyunları, halkları bu festivalde temsil ediliyor.

Thrissur Pooram’a nasıl gidilir?

Thrissur’da havaalanı olmadığından, şehre en yakın havaalanı olan Cochin şehrine gitmek gerekiyor. İstanbul’dan Cochin’e ortalama 20 saatlik bir aktarmalı uçuşla varılabilir. Ortalama gidiş dönüş bilet fiyatı bir kişi için 3.000 TL civarından başlıyor. Cochin’e vardıktan sonra Thrissur’a ortalama 400 Hint rupisine (Yaklaşık 25 TL) 2 saat sürebilecek bir otobüsle ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek havaalanından doğrudan taksi tutarak gitmek ancak taksicilerle sıkı bir pazarlığa girişmekte fayda olacaktır.

Thrissur Pooram’da nerede kalınır?

Kişi başı geceliği 150 liradan başlayan fiyatlarla Thrissur’da ortalama üstü üç yıldızlı bir otelde kalmak mümkün. Kalınacak otellerin daha önceden iyi araştırılmasında ve bilgilerinin teyit edilmesinde fayda var. Dolayısıyla bilindik siteler üzerinden otel odası tutmak önerilir.

Aynı şekilde ev kiralama siteleri üzerinden deniz kenarında villadan bir apartman dairesine kadar her bütçeye uygun seçenekler bulmak mümkün. Uygun bütçeler için geceliği 70-80 liraya odalar bulmak mümkünken villa kiralamak isteyenler içinse geceliği 1.000 liradan başlayan fiyatlarla yer bulmak mümkün.