Tomorrowland, 20-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Provinciaal Recreatiedomein De Schorre, Boom’da gerçekleşiyor. Belçika’nın sevilen elektronik müzik festivaliyle ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Her elektronik müzikseverin, her rave’cinin ölmeden önce yapılacaklar listesinde yükseklerden yer bulan, festival organizatörlerine bile “Biz de kendi Tomorrowland’imizi yapacağız” gibi cümleler kurdurtan bir marka. Nasıl ki bazı markaların ürünleriyle özdeşleşir, Tomorrowland de bu anlamda bir markadır artık, elektronik müzik festivali yerine insanlar başka yerlerin Tomorrowland’ine gittim diyebilmekteler.

Tomorrowland’i bu kadar önemli kılan müziğin yanı sıra büyüleyici festival doğası. Her detayı incelikle düşünülmüş festivalde katılımcıları her seferinde farklı evrenlere taşıyan ışık gösterileri ve tasarımlarıyla farklı bir deneyim sunuluyor. 2011 yılında Alis Harikalar Diyarında temasıyla Tomorrowland, katılımcılara gerçek bir Harikalar Diyarı tecrübesi yaşattı. Dev tavşan delikleri, canlı karakterleri, ırmakları, mantar evleri ve daha niceleriyle De Schorre Ulusal Parkı’nı bir harikalar diyarına çevirdi. Buna gölde yüzen sahne de dâhil edildiğinde insanların neden Tomorrowland’i başka bir yere koyduğuna şaşırmamak gerekir.

Her sene farklı bir temayla katılımcıları başka bir masalsı ortama davet eden Tomorrowlan’de 20’nin üzerinde sahnesiyle 9 gün boyunca her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen ayrı dünyalar mevcut. Bu dünyalardan en ilgi çekici olanı ise aşka ve romantizme adanmış Aşk Kilisesi. Yaramaz Rahibeler tarafından korunan bu kilisede çiftlerin rave’e geri bırakılmadan önce on beş dakikalığına yalnız ve özel zaman geçirmelerine izin veriliyormuş.

Dünyaca ünlü elektronik müzik devlerinin sahne aldığı Tomorrowland elbette ki sadece göze değil kulağa da hitap eden bir festival. Üst düzey müzik sistemiyle adeta kalp durduran yüksek bass vuruşlarına hazırlıklı olmak için cepte kulak tıkacı bulundurmakta fayda var.

Dreamville

“Yarının diyarı” elbette olmazsa olmaz bir yer daha var; Hayal Şehri. Festival katılımcıları dokuz günlük rave döngüsünde kalmayı tercih ettikleri kamp alanı. Festival alanına göre görece daha sakin olan fakat yine de göze ve zevke hitap eden katılımcıları tam anlamıyla “Hayal Şehri”nde hissettiren bir yer. Çadırı olmayanlara çadırın dahi sağlandığı bu alanda bir pazar yeri, bir yiyecek sahası da mevcut. Bu alanı tasarlarken katılımcıların festival alanında eksik kalan duyularını da tatmin etme amacı güdülmüş. Arkadaşlığın ve sevginin tek geçer akçe olduğu bu alanda birbirinden farklı kültürde, millette, inanışta insanlarla bir arada yaşamanın tadına sonuna kadar varılıyor. Bilgiye göre Tomorrowland’de temsil edilen ülke sayısı Londra Olimpiyatları’nda temsil edilen ülke sayısından daha fazla.

Tomorrowland’e nasıl gidilir?

Belçika’nın Boom şehrine varabilmek için öncelikle İstanbul’dan Brüksel’e her gün hareket eden tarifeli uçaklarla gitmek mümkün. Festival tarihi yüksek sezona denk geldiğinden biletleri önceden almaya gayret etmekte fayda var. Daha sonra Brüksel şehir merkezine gidip oradan trenle Boom şehrine ulaşılabilir.

Tomorrowland’de nerede konaklanır?

Birçok festivalci festivalin kamp alanı olan Dreamville’de 9 günlük kamp yapmayı tercih ediyor. Ancak Belçika ulaşım ağı kuvvetli ve görece küçük bir ülke olduğundan Tomorrowland’i bir Belçika gezisine çevirmek de mümkün. Hemen hemen tam ortasında bulunduğu üç büyük kent olan Gent, Antverp ve Brüksel’e sabahın erken saatlerinden gece yarısında kadar düzenli tren seferleri mevcut. Dolayısıyla bu şehirlerde konaklama yapmak da bir opsiyon. Arada bir kafa dinlemek ama festivalden de o kadar uzaklaşmak istemeyenler içinse Boom’da Airbnb opsiyonları da var. Ancak festival zamanı bu küçük şehirdeki fiyatların yükseldiğini belirtmekte fayda var.

Tomorrowland Biletleri

Biletleri çıktığı gün tükenen bir festival Tomorrowland. Bilet satışı ilk olarak Belçika’da yaşayanlara açılıyor daha sonra kademeli olarak Avrupa, İngiltere ve Amerika’ya açılıyor. Ancak her kademede de satışa açıldığı saatte biletler tükeniyor. Dolayısıyla özellikle Belçika’da biletler karaborsaya düşüyor. Karaborsada biletler ufak çaplı bir ev fiyatına kadar yükselebiliyor. Karaborsadan bilet almayı düşünenlerin sahte bilet konusunda dikkatli olması gerekiyor. Festival alanına dokuz gün boyunca tam giriş ve çıkış sağlayan Tam Çılgınlık Pasosu (Full Madness Pass)’nun erken satış fiyatı 225 euro iken daha sonra 281 euro’dan resmi sitesinden satışa sunulduğu gün tükendi.

Tomorrowland’de kimler çıkıyor?

Dünyanın en gözde sahnelerinden olan Tomorrowland sanatçılar için de çok önemli bir mekân. Dolayısıyla birbirinden ünlü ve yetenekli elektronik müzik icracısı Tomorrowland’e akın ediyor. Bu isimlerin başında Martin Garrix, Hardwell, Alesso, Armin van Buuren, Dimitri Vegas & Like Mike, Axwell Ingrosso, Charlotte de Witte, Solomun, Lost Frequencies, Carl Cox, Jamie Jones, Sven Väth, Paul van Dyk, Yellow Claw, Ben Nicky ve Alison Wonderland geliyor.