Trondheim, Norveç’in merkezinde yer alan tarihi bir şehirdir. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Trondheim’da ekonomi öğrenciler sayesinde ayakta duruyor desek yanlış olmaz. Toplamda 180 bin civarındaki nüfusun yaklaşık 25 binini Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin öğrencileri oluşturuyor. Bu nedenle müzik, sanat, kültür ve gece hayatı açısından hayal kırıklığına uğratmayacak kentlerden biridir. 1997 yılında 1000. yıldönümünü kutlayan Trondheim, popüler inancın aksine, Viking Çağı’nın sonuna doğru kurulduğu için Vikinglerin merkezi değildi. Yüzyıllar boyunca Avrupa’nın en kuzeyindeki ticaret kenti unvanına sahip olan Trondheim, ziyaretçilerine “dünyanın kenarı” hissini yaşatmaya devam ediyor.

TRONDHEIM'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Trondheim hava durumu

Trondheim’ı ziyaret etmek için en uygun zaman sizin tercih edeceğiniz etkinliklere bağlıdır. Sıcaklık değerleri 10 ile 20 derece arasında değişen yaz ayları, hoş iklimiyle gezi ve açık hava aktivitelerine oldukça elverişlidir. Yaz ayları, özellikle, muhteşem manzaraları ve Trondheim kırsalının doğal güzellikleri ile ilgi çekicidir. Kış ayları ise kayak ve kar kayağı tutkunları için harika bir seçim olacaktır. Eğer kalın giysilerinizi yanınızda bulundurursanız ilkbahar ve sonbahar ayları da katlanabilir hava koşullarıyla turistik dönemlerdendir. Bahar aylarının sıcaklıkları 0 ile 10 derece arasında değişir. Trondheim mayıs ayı boyunca Nidaros Blues Festivali gibi müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

TRONDHEIM'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Trondheim’de görülecek yerler

Norveç’in en eski şehirlerinden biri olan Trondheim, ülke tarihine ait birçok mirasa sahiptir. Bunlardan biri de 900 yıllık Nidaros Kilisesi’dir. Bu kilise aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesidir. Venedik’i aratmayacak güzellikteki Trondheim Limanı’nı da mutlaka görmelisiniz. Suyun dibine çakılan kazıkların üzerine inşa edilmiş çok sayıda renkli eve sahip olan bu bölgede, büyüleyici manzaranın tadını çıkararak harika manzaralar yakalayabilirsiniz.

Trondheim gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK