Tunus, Tunus’un başkenti ve Tunus vilayetinin merkezi olan şehirdir. Tunus şehri sınırları dışında bulunan ve Tunus’un etrafında şehirleşmiş metropoliten varoşları ile birlikte Tunus şehri “Guyuk Yunus” (Grand Tunis) olarak anılmaktadır. Şehrin nüfusu belediye sınırları içinde kalan kısmı olara yaklaşık 800 bin kişidir. “Büyük Tunus” metropoliten bölgesinin nüfusunun ise yaklaşık 3 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Tunus şehri merkezi Tunus Körfezi adi verilen büyük bir Akdeniz körfezi yanında bulunan bir deniz kıyısı gölü olan “Tunus Gölü” ile şehrin antik deniz limanı olan “La Goulette (Halk ul-Wad)” arkasındadır. Şehir sahil kıyısı ovası ile bu ovayı çevreleyen tepelere yayılmıştır. Şehrin çekirdeği antik Arap tipi eski gayet dar “suk” adı ile anılan sokaklarla dolu “medina” adı verilen iç şehirdir. “Tunus medinası” UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak kabul edilmiştir. Bu merkez iç şehir etrafında yine de antik asıllı olan Kartaca, “La Marsa” ve “Sidi Bou Said” varoş semtleri bulunmaktadır. Şehirde dini bayramlar neşe içinde kutlanmaktadır. Bu sebeple Ramazan ayı boyunca Tunus Medine Festivaline katılabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları boyunca ise Uluslararası Kartaca Müzik Festivali de hoşunuza gidecektir.

TUNUS ŞEHRİ NE ZAMAN GİDİLİR?Tunus Şehrinde Hava Durumu

Tunus’ta bariz bir şekilde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve bölgeye göre az veya çok yağışlıdır. Yağmurlar sonbahar ortasında başlar ve ilkbaharın ortasına kadar devam eder. Kışın sıcaklık sıfır derecenin altına düşmez. Yazın 40 dereceye kadar çıkar. Sıcaklık denizin etkisine bağlı olarak değişir ve kıyılar iç kesimlere göre daha serindir. Kuzeyde yıllık yağış ortalaması 610 milimetre civarındadır. Yağışlar düzensiz olup, seneden seneye farklılık gösterir.

Dağların kıyıya paralel uzanmasından dolayı iç kesimler ile kıyı kesimler arasında sıcaklık farkları bulunur. Kıyı kesimde Türkiye’dekine benzer olan Akdeniz ikliminin özellikleri görülür. Ilımanlaştırıcı hava iç kesimlere girmekte zorlanır. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklıklar 30 derece civarındayken, kış mevsiminde 15-18 derecelere düşer. Gece ile gündüz arasında genel olarak 8-9 derece kadar sıcaklık farklılıkları görülür. Tunus içerisinde kar ya da don olayı gözlenmez.

Mart ayının ortası ile mayıs ayının ortası şehri ziyaret etmek için en ideal zamandır. Sahil tarafına gidilmek isteniyorsa yaz mesiminde de gidilebilecek bir şehirdir. Ancak unutmayınız ki Haziran ayı ile birlikte şehirde bunaltıcı havalar kendini göstermeye başlmaktadır. Bu sebeple deniz turizmi için de bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Eğer hem Tunus şehrini gezeyim hem de çöl bölgesine inerim diyorsanız en uygun zaman sizin için Kasım ayı olacaktır.

Tunus Şehrinde Görülecek Yerler

Müslüman olan şehirde ne yazık ki gece hayatı yok denecek kadar azdır. Onun yerine çarşılarına ve pazarlarına çıkıp kumaş, baharat ve koku alabilirsiniz. Özellikle yasemin ülke ile özdeşleşmiş kokudur. Hediye olarak yasemin kokusunu seçebilirsiniz.

Tunus hem Osmanlı hem de Fransız etkilerini görebileceğiniz bir çok yapıya ev sahipliği yapar. Bu bağlamda dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Bardo Müzesi’ni, Zitouna (Zeytin) Camisi’ni, St. Vincent de Paul Katedrali’ni, Habib Burgiba Caddesi’ni ve Medine Bölgesi’ni gezebilirsiniz.

Tunus Şehri Gezi Rehberi İçin: