Ukrayna Doğu Avrupa’da yer almaktadır. 603.628 kilometrekarelik yüzölçümü ile Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkesidir. Kuzeydoğu ve doğuda Rusya, kuzeybatıda Beyaz Rusya, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda ise Romanya ve Moldova ile sınır komşusudur. Güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Ülke yarı başkanlık sistemi ile yönetilen üniter bir devlettir. Kiev en büyük şehri ve başkentidir. Ülke yaklaşık 50 milyon nüfusa sahiptir. Resmi dil Ukraynacadır. Ukrayna’nın sosyal yaşamı ve kültürü oldukça gelişmiştir. Kültür alanında Kiev, Avrupa’nın en önde gelen şehirlerindendir. Komünist dönemden kalma bir özellik olarak otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçları oldukça ucuzdur.

Ukrayna’da birçok müzik festivalinde müziğe doymak mümkündür. Pek çok yere kurulmuş açık sahneleriyle Kiev Yaz Müzik Festivali mayıs sonundan haziran ortasına kadar devam etmektedir.Ukrayna Dünya Müzik Festivali ise (yerel adıyla Kraina Mriy) haziran sonu temmuz başı dönemde Kiev’de düzenlenir. Folk müzik meraklılarının keyif alacağı bir festivaldir.

ûkrayna


Ukrayna Hava Durumu

Ukrayna ılıman iklim kuşağındadır. Karasal bir iklim görülür. Kıyı kesimlerde ise Akdeniz iklimi hâkimdir. Kırım’ı içine alan güney kesimlerinde ise alt tropikal iklimin izleri görülür. Ülkenin kuzey kesiminde hava sıcaklıkları düşüktür. Kışın sıcaklıklar -8 derece civarındadır. Güneybatıda ise kışın görülen en düşük sıcaklıklar -2 derece civarındadır. Güney kesimler kış aylarını diğer bölgelere göre daha ılık geçirmektedir.

Güneyde ortalama sıcaklık 4 derecedir. Ukrayna’nın yaz ayları sıcak geçmektedir. Kuzeydoğuda yaz aylarında görülen ortalama sıcaklık değeri 18 derecedir. Güneyde ise sıcaklık değerleri kuzeye kıyasla 6 derecelik artış göstermektedir. Şimdiye dek ölçülen en yüksek sıcaklık 42 derece, en düşük sıcaklık ise -40 derecedir. Ülkeye düşen yağış miktarı ise bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Batı ve kuzeyde bol yağış görülürken doğu ve güneydoğuya ise oldukça seyrek yağış düşmektedir. Ülkede kışlar sert geçtiğinden kuzey bölgelerini ziyaret etmek bu dönemde elverişli değildir. Bölgelere göre hava durumu değişiklik gösterse de ziyaret için haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları değerlendirilebilir.

ukrayna bina

Ukrayna’da Görülecek Yerler

Ukrayna’nın önemli şehirlerinden Sivastopol’da Primorsky Bulvarı konumu itibariyle denize bakmaktadır. Bu bulvarda ağaçların altında muhteşem bir yürüyüş yapmak mümkündür.800 basamak aşağı inip ulaşılabilecek Sivastopol’un en güney ucundaki muhteşem manzaralı plajına sahip Fiolent Burnu, deniz manzarasını izleyip rahatlamak için ziyaret edilebililir.

Kiev şehrinde ise gezilecek yerlerin başında Özgürlük Meydanı gelmektedir. 10. yüzyıla kadar ormanlık olan meydan alanı Ukrayna için büyük tarihi öneme sahiptir. Meydan, Turuncu Devrim olarak adlandırılan tarihi olayın izlerini taşımaktadır.

Ukrayna’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ilk yapı Sofya Katedrali 1307 yılında inşa edilmiştir. Oldukça ihtişamlı mozaik ve altın kubbeleri görmek için 1934 yılında müzeye çevrilen katedral görülmeye değer bir yapıdır.

Ukrayna Gezi Rehberi