Muğla’da sanat ve tatili bir arada yaşayabilmenin ilk alternatiflerinden biri Bodrum Uluslararası Bale Festivali olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın pek çok noktasından katılımcısı olan ve oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapan bu festival ağustosun başından ortasına kadar hız kesmeden devam ediyor. Sanat ile tarihin de birleştiği bu festival Bodrum Antik tiyatrosunda sanatseverlerin karşısında olacak. Bu oldukça estetik atmosfer için rotanızı Bodrum’a çevirebilirsiniz.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ HAKKINDA BİLGİ

Devlet Opera ve Balesi’nin 16 senedir düzenlediği ve her sene birbirinden renkli ve nefes kesen görüntülere ev sahipliği yapan bale festivali aynı zamanda bir kültür turizmi alt yapısı oluşturuyor. Yerli ve yabancı çok sayıda turist tatil için olduğu gibi bale festivali için de gözlerini Bodrum’a çeviriyor. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde büyük sanatçıların en nadide eserlerini farklı yorumlarla izleyebiliyorsunuz.

Bodrum Büyükşehir Belediyesi’nin de her sene büyük katkısı ile gerçekleşen bu sanat şöleni Bodrum’un simgelerinden biri olarak biliniyor. 15 gün sürecek olan festival kapsamında modern danstan flemenkoya, baleden performansa çok sayıda gösteri seyredebiliyorsunuz.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ NE ZAMAN

Sanat, eğlence ve tarihi bir arada yaşayabileceğiniz köklü bale festivali bu sene 1 Ağustos’ta başlayacak ve çok sayıda ülkenin katılımı ile 15 Ağustos’a kadar devam edecek.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ İÇERİĞİ

Bodrum halkının olduğu kadar tatil için de burayı tercih eden turistlerin yoğun ilgisini çeken festival bu sene açılışı, dünyanın 35 ülkesinde sahnelenmiş olan Zorba Balesi ile açılacak. Bu nefes kesen bale gösterisi çarşamba akşamı sanatseverlerin karşısında olacak. Ayrıca festival kapsamında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Don Kişot balesini seyretmek de mümkün olacak. Festivalde İspanya’dan gelen 3 kardeşin kurduğu CastroRomeroFlamenco dans topluluğunun Esencia Flamenca gösterisi ise 3 Ağustos’ta sergilenecek. 8 Ağustos’ta ise Viyana Bale Yıldızları Akşamı ile sanat dolu bir akşam geçirebileceksiniz. Festivalin 15 Ağustos’taki kapanışı ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun Frida’sı ile gerçekleşecek. Bütün etkinlikler 21.30’da gerçekleşecek ve aralar ise yirmişer dakika şeklinde olacaktır.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ GİRİŞ ÜCRETİ

Festival etkinlikleri için biletleri satış noktalarından ve www.operabale.gov.tr sitesi üzerinden online olarak temin edilebiliyor. Bilet fiyatları Zorba balesi için 80 Türk lirası, Esencia Flamenca için 100 Türk lirası, Balenin En İyileri için 100 Türk lirası, Don Kişot için 80 Türk lirası ve Frida için de 80 Türk lirası olarak belirlenmiş durumda.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ NEREDE

Festival, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Bodrum Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. Yeniköy Mahallesi olarak da bilindiği gibi Bodrum merkezindeki Göktepe Dağı’nın eteklerinde konumlandığını da söyleyebiliriz.

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ NASIL GİDİLİR

Bodrum Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan bale şölenine gitmek isterseniz farklı alternatifleriniz bulunuyor. Eğer şahsi aracınızla Bodrum’daki antik tiyatroya gitmek isterseniz bu yol İstanbul’dan yaklaşık olarak 9 saat sürecektir. 13 bin kişilik seyirci kapasitesi olan antik tiyatro Muğla’nın merkezine ise yaklaşık olarak 110 kilometre mesafede konumlanıyor. Otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz Türkiye’nin neredeyse her şehrinden şehirlerarası seferler yapan otobüs firmalarının olduğunu söyleyebiliriz. Havayolu ile festivale dâhil olmak isterseniz Bodrum Milas Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Havaalanı ilçe merkezine yalnızca 30 kilometre mesafede bulunuyor. Bu noktadan sonra ilçe merkezinden hareket eden ve Turgutreis’e sefer yapan minibüsler vasıtası ile antik tiyatroya ulaşım sağlayabilirsiniz. Festivalin ününün ülke sınırlarını aştığını göz önünde bulundurursak Yunanistan’dan Kos ve Rodos’tan düzenli feribot seferlerinin düzenlendiğini hatırlatmak faydalı olacaktır. Ayrıca antik tiyatroya gitmek için Bodrum’a Dalyan, Didim ve Datça’dan deniz ulaşımı sağlanabiliyor.

BODRUM ANTİK TİYATROSU İLETİŞİM

Adres: Yeniköy Mahallesi, Bodrum / Muğla

Telefon: (0252) 316 25 16