Umman, Arap Yarımadası’nın güneydoğu sahillerinde yer alan bir Arap ülkesidir. Basra Körfezi’nin ağzında stratejik olarak önemli bir yer tutan Umman, kuzeybatısında Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan ve güneybatıda Yemen ile sınır komşusudur. Mutlak monarşi ile yönetilen Umman, mütevazi petrol rezervlerine sahiptir ve dünya genelinde 25. sıradadır. Bununla birlikte, 2010 yılında UNDP, Umman’ı son 40 yıl boyunca gelişme açısından dünyadaki en gelişmiş ülke olarak seçti. Ekonomisinin önemli bir kısmı turizm, balık ticareti ve bazı tarımsal ürünlerdir. Bu, onu komşularının yalnızca petrole bağımlı ekonomisinden ayırır. Umman, yüksek gelirli bir ekonomi olarak sınıflandırılmış ve Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyadaki en barışçıl 74. ülke konumundadır. Başkenti Muskat olan Umman’da resmi dil olarak Arapça konuşulmaktadır.

UMMAN NE ZAMAN GİDİLİR?

Umman hava durumu
Umman iklimi, genel olarak yarı tropikal iklim ve sıcak çöl iklim kuşakları etkisi altındadır. Yaz dönemi (haziran-eylül) 40 derece civarındaki aşırı sıcaklıklara sahiptir; yağış neredeyse yoktur, kurak bir dönemdir. Kışları ise nispeten daha serin geçer ve sıcaklıklar daha yaşanabilir stadartlardadır ve yağış oranı, yaz dönemine gore daha fazladır. Bahar ve sonbahar dönemleri ise bol yağışlarla birlikte iklim şartlarının en güzel olduğu dönemdir; sıcaklıklar 15-20 derece civarındadır. Umman seyahatleri için en zaman dilimi ekim ve nisan arasındaki dönemdir; havalar sıcak ve güneşlidir.

UMMAN NE ZAMAN GİDİLİR?

Umman’da görülecek yerler
Antik çağlara kadar dayanan tarihi ile Umman, tarihsel açıdan önemli merkezlerden biridir. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri, turizme yaptığı yatırımlar ve modernleşme çabaları ile önemli tatil tercihleri arasında yer almaktadır. Üzerinde durduğu tarihsel mirastan halk pazarlarına, büyüleyici doğasından ilginç yaşam şekline kadar birçok özelliği barındıran Umman, ilginç ve macera dolu bir tatil geçirmek isteyen herkesin rotasında yer alması gereken bir ülkedir. Ülkenin bir özeti niteliğinde olan başkent Muskat, çölde opera dinleyebileceğiniz Royal Opera Evi, nefes kesen manzarası ile Umman fiyortları ve Al Mughsail sahili bu harika destinasyonlardan sadece birkaç tanesidir.

Umman gezi rehberi