Uruguay, resmi adıyla Uruguay Doğu Cumhuriyeti, Güney Amerika‘nın güneydoğu bölgesindeki bir ülkedir. Uruguay’ın, Arjantin’in batısı, Brezilya’nın kuzeyi ve doğusu, güneyde Rio de la Plata (Gümüş Nehri) ve güneydoğudaki Atlantik Okyanusu ile sınırları vardır. Uruguay, 3 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor; bunlardan 1,8 milyonu başkentin metropolitan bölgesinde ve en büyük şehri Montevideo‘da yaşıyor. Yaklaşık 176.000 kilometre karelik bir alana sahip olan Uruguay, coğrafi olarak Güney Amerika’nın ikinci en küçük ülkesidir. Portekiz’in 1680 yılında bölgedeki en eski Avrupa yerleşmelerinden biri olan Colonia del Sacramento’yu kurmasından yaklaşık 4000 yıl önce Uruguay’da Charrua halkı yaşıyordu. Uruguay; İspanya, Portekiz, Arjantin ve Brezilya arasındaki dörtlü mücadeleyi takiben 1811-1828 arasında bağımsızlığını kazandı. Başkenti Montevideo, resmi dili İspanyolcadır.

Uruguay hava durumu

Uruguay nemli, yarı tropikal iklim kuşağının etkisi altındadır. Ülke, tamamen ılıman bölgede bulunduğu için, ülke genelinde standart iklim koşulları etkilidir. Mevsimsel değişimler olmakla birlikte, aşırı sıcaklık değişimleri nadirdir. Su bolluğu olan bölgelerde beklenildiği gibi, yüksek nem ve sis yaygındır. Dağların ve diğer hava bariyerlerinin bulunmaması, tüm yerleri yüksek rüzgarlara ve hava koşullarındaki hızlı değişimlere karşı savunmasız bırakıyor. Sıcaklıklar nadiren dondurucudur ve hazirandan eylüle kış boyunca 10 ila 16 derece arasında değişir. Yazın (aralık-mart) sıcaklıklar 21 ila 28 derece arasında değişir. Seyahat için en ideal dönem yaz mevsiminin yaşandığı aralık ile mart ayları arası dönemdir.

Uruguay’da hava sıcaklığı hiçbir zaman sıfır derecenin altına düşmediğinden kar yağışı görülmez. Ayrıca kış mevsimi ile yaz mevsimi arasında aşırı denebilecek iklimsel farkların olduğu da çok söylenemez. Dört mevsimin de yaşandığı Uruguay’da ilkbahar ve sonbahar mevsimi için hava sürprizler yapabilir. O yüzden eğer bu dönemde ülkeyi ziyaret edecekseniz, aniden yağmur başlama ya da havanın serinleme ihtimaline karşılık hazırlıklı olmanız gerek. Kış aylarında kar yağışının görülmemesine rağmen gökyüzü genellikle kapalıdır. En yağmurlu ay mart ayıdır, fakat en yüksek yağış oranı nisan ayında gözlemlenir. Eğer Atlantik Okyanusu’nda yüzmeyi arzu ederseniz, su sıcaklığının biraz sern fakat yine de yüzülebilir olduğu ocak ve mart arası periyot ideal dönemdir.

Uruguay’da görülecek yerler

Güney Amerika’daki İspanyolca konuşulan ülkelerle karşılaştırıldığında, Uruguay coğrafi olarak küçük bir ülkedir. Bu nedenle de birçok insan tarafından yanlış kanılarla göz ardı edilmektedir. Ortak yanlış kanı, Uruguay’da ziyaret edilecek çok yer bulunmamasıdır. Bununla birlikte, Uruguay’a seyahat edenler, ülkeye aşık olacaklar ve neden Uruguay’a daha önce seyahat etmediklerini sorguluyor olacaklardır. Güney Amerika’nın en uzun karnavalına sahip olmasının yanı sıra başkent Montevideo tango dansının doğduğu yer olarak anılmaktadır. Bunun dışında, tarihsel yapılardan doğal yapılara, müzelerden sanat merkezlerine kadar pek çok destinasyon da mevcuttur.

Uruguay gezi rehberi için

BİR CEVAP BIRAK