Varanasi ya da diğer adıyla Benares, Hindistan’ın Uttar Pradeş eyâletinde bir şehir. Hindularca kutsal sayılan Ganj Nehri’nin yanında yer alır ve binlerce yıldır burada ibadet etmek için ülkenin her yanından gelenleri misafir eder.

Varanasi, Tanrı Şiva Vishwanat’ın (Varanasi’nin koruyucu tanrısı) şehri olarak bilinir; Hinduizm’in en kutsal yerlerinden biridir. Birçok inanan, aynı zamanda geleneksel Hindu kültür ve bilim merkezi olan bu şehre 2.500 yıldan bu yana hac için gelir.

Varanasi, dindar Hinduların özellikle tercih ettikleri yerdir. Orada ölmeyi ve öldükten sonra yakılıp küllerinin oraya atılmasını isterler. Nehir boyunca, Hinduların kutsal banyolarını yaptıkları Ghat’lar vardır. Bu Ghat’lardan bazıları ölüleri yakmak için kullanılır. Daha sonra küller nehre atılır. Ganj Nehri’nde yıkanmak günahlardan arınmak anlamına gelmektedir. Varanasi’de ise; ölmek ve yakılmak ruhun yeniden dünyaya gelmesine engel olmak demektir.

Varanasi de katılabileceğiniz bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Ekim ayı bu bağlamda çok zengindir ve bu ayda, Diwali, Ramlila, Dhanteras, Govardhan Pooja etkinlikleri düzenlenir. Kasım ayında Dev Deepawali ve Ganga Mahotsav etkinliğine katılabililrsiniz. Mart ayında Maha Shivaratri, nisan ayında Hanuman Jayanti, mayıs ayında Buddha Purnima ve haziran ayında Ganga Dashahara etkinlikleri düzenlenmektedir.

Varanasi’de Hava Durumu

Varanasi şehri sıcak bölge içerisindedir. Şehirde nemli subtropikal iklimi etkileri fazlasıyla görülmektedir. Ovalık bölgeler yıl boyunca nemli ve sıcak olur. Şehirde yaşanan ikliminin başlıca özellikleri musonlar, alize rüzgarları, sıcaklık ve düzensiz yağışlardır. Varanasi’de yazlar yağışlı, kışlar ise kurak geçer. Aylık sıcaklık ortalaması 25 derece ve 35 derece arasında değişir. 4500 milimetre ve 5000 milimetre yüksekliklerde karlarla örtülü bölgeler bulunur.  Muson rüzgârlarının getirdiği yağmurlar bölgelere göre değişmektedir. Dağlık bölgelerde yağış ortalaması 508 milimetreyi bulur.

Şehirde ortalama yıllık sıcaklık 25 derecedir. Yaz ayları ve kış ayları arasında ciddi sıcaklık farkları oluşmaktadır ancak kışları da kara kışa bürünmemekte ılık geçmektedir. En soğuk ay 16 derece ile ocak ayı olurken 33,6 derece ile en sıcak ay mayıs ayıdır. Güneş kendini yıl içinde genelde gösterse de aralık ve şubat ayları arasında kapalı havalar da yaşanmaktadır. Bu üç ay boyunca şehrin serinlemnesinin en büyük nedenlerinden biri Himalayalar’dan gelen soğuk hava dalgasıdır. Sıcaklıkların yükseldiği zamanlarda ağırlaşan hava şehirde aşırı bir neme sebebiyet vermekte hatta daha da ağırlaşırsa yağmur yağışları oluşmaktadır. Şehirde kar yağışı çok sık rastlanan bir durum değildir. Hatta hiç yağmıyor denebilir. Tüm bu bilgilerin ışığında şehri gezmek için en uygun dönem nemli havaların yaşanmadığı kurak dönemdir. Kurak yaz ayları nisan ve haziran arasında yaşanmaktadır ve seyahatlarinizi bu dönemde planlamanızı tavsiye ederiz.

Varanasi’de Görülecek Yerler

Hindistan’a ve tabi ki Varanasi’ye gitmişken insana, hayvanlara ve tabiata hayat verdiği düşünülen, dünyada sadece orada yaşadığı bilinen ancak kirlilikten dolayı nesli tükenmek üzere olan 2,5 metre uzunluğa sahip tatlı su yunuslarının yaşadığı Ganj Nehri’ni görmeden kesinlikle dönmemelisiniz. Ganj nehrininin popülarite kazanmasına sebep olan ölü yakma ve günahlardan arınma seromonisi olan Aarti Seromonisi izlemelisiniz. Bu seromoni nehirde sadece kayıkların üzerinde izlenebilmektedir tekneye binmeden önce 10 Rupi’ye alabileceğiniz muz yaprağı içinde çiçeklerle süsülü mumu ayin sırasında nehre bırakmayı ihmal etmeyin ve mutlaka ölü yakma törenlerine şahitlik etmelisiniz.

Varanasi Gezi Rehberi İçin: