Venezuela, resmi adıyla Venezuela Bolivar Cumhuriyeti, Güney Amerika’nın kuzey kıyısında bulunan federal bir cumhuriyettir. Batıda Kolombiya, güneyde Brezilya, doğuda Guyana ve kuzeydoğudaki Trinidad ve Tobago adaları ile sınır komşusudur. Venezuela yaklaşık 916.445 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve tahmini nüfusu 31 milyondan fazladır. Venezuela, son derece yüksek biyoçeşitlilik gösteren bir devlettir. Hali hazırda dünyanın en çok sayıda ulus barındıran listesinde 7. sırada yer almaktadır. Günümüzde Venezuela olarak bilinen bölge, 1522’de İspanyollar tarafından kolonileştirildi. 1811’de bağımsızlığını ilan eden ilk İspanyol-Amerikan kolonilerinden biri oldu; 1830’da bağımsızlığını kazandı. 20. yüzyılın başlarında petrol bulunmasından bu yana, Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biridir. Başkenti Caracas olan Venezuela, birçok etnik unsura ev sahipliği yapmaktadır. Resmi dil olarak İspanyolcayı kullanmaktadırlar.

Ülkenin çok sayıda etnik unsuru barındırması, kültürüne de yansımıştır. Dünyanın en zengin ve en renkli kültürlerinden biri kabul edilen, İspanyol ve Karayip kültürlerinin bir tür sentezi olan Venezuela kültürünü yerinde gözlemek bambaşka bir deneyimdir. Bu anlamda kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız size tavsiyemiz ülkenin yerel festivallerini takip ederek sizin için en uygun dönemi seçmeniz. Paskalyadan 40 gün önce kutlanan Carupano Karnavalı, bu etkinliklerden biridir. Karnaval o denli popüler ki her yıl 500 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşir.

Venezuela hava durumu

Venezuela İklimi, Ekvator’a yakın coğrafi konumu nedeniyle tropikal ve izotermal olmakla karakterize edilir; ama topografya ve baskın rüzgar yönü nedeniyle ılıman enlemlerde bulunanlarla aynı olabilecek birkaç iklim türü ülke geneline hakimdir. Venezuela’nın yağışlı mevsimi mayıs ayından aralık ayına kadar sürer. Bu süre zarfında, Llanos ve And Dağları’nın bazı vadilerinde olduğu gibi, deniz seviyesine yakın alanlarda da taşkın olasılığı vardır. Kurak mevsim aralık ile nisan ayları arasındadır. Ocak ve şubat ayları ise en serin aylardır. Temmuz ve ağustos ise en sıcak aylardır. And Dağları’nı ziyaret etmenin en uygun zamanı ise ekim ve mayıs aylarıdır, yağışlar haziran ayına gelmeden başlar. Yağışların başlamasıyla da hareket imkânlarınız azalır. Venezuela’nın havası oldukça değişebilir ve kuru mevsimlerde bile her zaman yağmur ihtimali vardır. Eğer kuzey dağlık bölgede iseniz muhtemelen birkaç iyi sağanak yağışla karşılaşırsınız. Ancak unutmayın ki bu, ülkenin genel özelliklerinden biridir ve seyahatiniz sırasında deneyimlemek bölgeyi tanımanız açısından iyi olabilir.

Venezuela’da görülecek yerler

Venezuela pek çok yüzü olan bir ülkedir. Karayip’in kıyı kumsalları ve And zirvelerinin yanı sıra piranalar, anakondalar ve iç kum tepeleri ile dolup taşan sulak alanlara sahiptir. Venezuela çok fazla biyoçeşitliliği olan tropikal bir ülkedir. Aynı zamanda Güney Amerika ülkesini İspanyol yönetiminden kurtaran Simon Bolivar’ın doğum yeri olan ülkedir. Milli parklardan plajlara, tarihi yapılardan kum tepelerine kadar muazzam güzelliklere sahip bir ülke olan Venezuela, bu haliyle rotanızda mutlaka bulunması gereken bir noktadır.

Venezuela gezi rehberi