Resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olan devlet, Güneydoğu Asya’daki Çinhindu Yarımadası’nın doğu kısmında bulunmaktadır. Vietnam’ın batısında Kamboçya, kuzeyinde Çin, güneyinde ve doğusunda ise Güney Çin Denizi bulunmaktadır. Vietnam’ın nüfusu 2015 resmi rakamlarına göre yaklaşık 92 milyondur. Ülke topraklarının çoğu yerleşim olarak kullanılmıştır. Vietnam’ın başkenti Hanoi’dir. Vietnam’ın resmi dili Vietnamca olsa da ülkede ikinci dil olarak Fransızca da kullanılır. Vietnam’ın temel ekonomik kaynakları ise pirinç, mısır ve kahvedir. Vietnam’da dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise sokaklarında dolandırıcılığın oluşudur. Bu konuda dikkat etmelisiniz.

Vietnam’da renkli ve eğlenceli festivaller düzenlenir. Yeni yılın 6. gününde kutlanan bahar festivali Bai Dinh Pagoda Festivali kutlanır. Hue Festivali ise dünyanın her yerinden gelenlerle birlikte kutlanan, Vietnam’ın kültürünü tanıtan eğlenceli festivaller arasında.

Hava Durumu

Vietnam tropikal iklim koşullarının hâkim olduğu bir ülkedir. Ülkenin iklimi üzerinde muson yağmurları en büyük etkiyi yapar. Ülkede mayıs ve eylül ayları arasında güney ve güneybatı musonları, ekim ve nisan ayları arasında ise kuzeybatı musonları etkisini sürdürür. Vietnam’ın başkenti olan Hanoi’de sıcak ve nemli subtropikal iklim görülür. Hanoi’de mayıs ve ekim arası oldukça sıcak, nemli ve yağışlı geçer. Bu güzel şehre gitmek için en uygun zaman mart ve nisan

aylarıdır. Ülkenin güneyi aralık – mayıs ayları arasında kurak bir dönem geçirir. Mayıs ve kasım ayları arasında ise yağmurlu bir dönem geçirilmektedir. Vietnam’da mart, nisan, mayıs aylarında tropikal iklimin en büyük özelliği olarak sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselmektedir.

Yaz mevsiminde ise sıcaklıklar 30 dereceyi aşmaz. Vietnam’a ağustos – kasım aylarında gitmeyi düşünenlerin şiddetli tayfunlara çok dikkat etmesi gerekir. Tehlikeli olabileceği için gezginlere bu aylarda Vietnam’a gidilmemesi önerilir. Ülkenin kuzeyinde eylül-aralık ayları arası bol güneşli ve sıcak geçmektedir. Vietnam’da kış soğukları ise mart ayına kadar devam eder. Mart’tan sonra sıcaklıklar hızlı bir şekilde yükselir. Büyülü ülke Vietnam’a gitmek isteyen gezginler için önereceğimiz en iyi zaman eylül dışındaki sonbahar ayları (aralık da dâhil) ve mart ile nisan aylarıdır.

VIETNAM’A NE ZAMAN GİDİLİR?Vietnam’da Görülecek Yerler

Vietnam özellikle doğal güzellikleriyle dikkat çeken zengin ülkelerden biridir. En önemli ve gezilmesi gereken şehirleri; Ho Chi Minh, Hue ve Hanoi’dir. Sadece bunlarla sınırlı kalmayan pek çok görülecek yer vardır. Renkli ve şirin kasaba olan Hoi An Ancient Town’u mutlaka gezmelisiniz. Özellikle geceleri burada bambaşka bir manzara olur. Adeta tablo görünümünde olan Halong Körfezi’ni görmeden, yaşamadan dönmeyin. Denizin içinden geçen kayalar büyüleyici görünümdedir. Tarihi yankıları hala devam eden Vietnam Savaşı’nın kalıntılarının sergilendiği Savaş Kalıntıları Müzesi’ni ziyaret ederek geçmişe tanıklık edebilirsiniz. Vietnam’da gezilecek yerler arasında Thuan Tinh Adası da yer alır. Burası çok renkli pazarların kurulduğu eğlenceli bir yer. Vietnam’ın güzellikleri bitmez. Phong Nha Mağaraları’nı teknelerle gezebilirsiniz. Vietnam tüm güzellikleriyle misafirlerini karşılar.

Vietnam gezi rehberi için