Wadi Rum, güney Ürdün’de bulunan muhteşem bir çöl vadisidir. Yerleşik yaşam için oldukça izole olan Wadi Rum yaşanması zor bir yerdir. Buranın tek kalıcı sakinleri birkaç bin Bedevi göçebe ve köylüdür. Ürdün’ün önemli bir turizm noktası olan bu vadi, arkeolojik açıdan da önemini koruyan bir yerdir. Daha çok yabancı turistlerin ve dağcılık tutkunlarının ziyaret ettiği bir bölgedir. İngiliz casus Lawrence’ın 1917-1918 yıllarında Arap İsyanı sırasındaki operasyonlarıyla bilinen bu bölgede Lawrence’ın konakladığı ve silahlarını depoladığı bir de ev yer alıyor.

Wadi Rum hava durumu

Ürdün genel anlamıyla yıl boyunca ziyaret edilebilecek bir iklime sahiptir. Ancak küçük yüzölçümüne rağmen, yeryüzü şekillerine bağlı olarak iklimde çeşitlilik gözlenebilir. Wadi Rum deniz seviyesinden 800 metre yüksekte bulunur. Çöl iklimine sahip olan Wadi Rum’da günlük sıcaklık farkları yüksektir. Burayı ziyaret etmek için en uygun zaman kavurucu sıcaklıkların olmadığı ilkbahar aylarıdır. Nem düşüktür ve net güneş ışığı kayalar üzerinde çarpıcı manzaralar oluşturur. Yaz aylarında sıcaklık değerleri 40 dereceye ulaştığı için dağcılık ve yürüyüş faaliyetleri oldukça zorlaşır.

Wadi Rum’da görülecek yerler

Harika doğal yapıların ve manzaraların bulunduğu çöl vadisi Wadi Rum’da görmeniz gereken çok sayıda lokasyon bulunmaktadır. İnsanlar ve hayvanların sayısız kaya oymalarını içeren ve dar bir kanyon olan Hazar Kanyonu görülmeye değer yerlerdendir. Her ne kadar çoğu turist beş tanesini sayabilse de Bilgeliğin Yedi Sütunu isimli etkileyici kaya oluşumu dikkatinizi çekecek. Rum köyündeki dinlenme evinin yakınlarında bulunan Nabataean Tapınağı, Thamudi ve Kufi taş sanatlarıyla kaplı ilginç bir tapınaktır.

Wadi Rum gezi rehberi