Xi’an (Şian) Çin’de bir şehir olup Şensi Bölgesi’nin başkentidir. Kent Çin’nin dört büyük tarihi başkentinden birisidir. 3100 yıllık tarihiyle Çin’in en eski şehirlerinden birisi olan Xi’an, Ming Hanedanı’ndan önce Chang’an olarak bilinmekteydi. İngiltere’den gelen Baptistler şehirde bir hastane açmışlardır ve Hristiyanlaştırma faaliyetlerine devam etmektedirler. Tang Hanedanı’ndan İmparator Gaozong 651 yılında İslam’ın öğretilerini kabul ederek Çin’i İslam’la tanıştırmıştır. Xian’da büyük bir Müslüman cemaat vardır ve bunların büyük bir bölümünü Hui grubu oluşturmaktadır. Yaklaşık olarak Xian’da 50.000 Hui Müslüman vardır. 7 adet caminin bulunduğu Xian’da en büyük olan cami Büyük Cami’dir. Çinin eski başkenti olan şehir İpek Yolu’nun da başladığı yerdir.

Şehrin kuzey kesimi, Çin’in en eski yerleşim bölgelerindendir. Mezolitik kalıntıların bulunduğu bu bölge, Çin Seddi’nin Ordos Çölü’ne kadar olan bölümünü de içine alır. MÖ 221’den Tang Hanedanına (618-907) değin şehir, ülkedeki ulaşım ağının odağı durumundaki zengin ve yoğun nüfuslu bir bölgeydi. 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyılın ilk yarısında art arda gelen savaş, açlık ve kuraklık, bölgenin gelişimini bir kez daha durdurdu. Sonunda Uluslararası Açlıkla Mücadele Örgütü‘nün yardımıyla Wei Nehri vadisindeki sulama sistemi yenilendi. Ardından Longhai demiryolu bölgenin içlerine ulaştı. Şehirde yıl boyunca yapılan dini etkinliklerin yanı sıra, yılın değişik zamanlarında kurulan Xian Night Food Markets de görülmeye değer aktivitelerden birisidir.

XI’AN’A NE ZAMAN GİDİLİR?Xi’an’da Hava Durumu

Şehir karasal iklimin etkisi altındadır. Şensi’de yarı kurak bir iklim vardır. İkliminin özellikleri biraz Moğolistan’dakine, biraz da Büyük Ova’nınkine benzer, kuzeyde yaklaşık sıfırın altında 12 derece ve her yerde 500 milimetreden az yağış almaktadır. Kışın kuraklığa, yazın dolu yağışı ve taşkınlara sık rastlanır.

Ancak şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 18 derecedir. Kış ayları ve yaz ayları arasındaki sıcaklık farkı çok yüksektir. 27 derece ile yılınen sıcak ayı temmuz ayı olurken 0 derece kar yağışı ile yılın ortalama en soğuk ayı ocak ayıdır. Kasım ayı ve mart ayları arasındaki dönem kar yağışlıdır. Güneş kendini yıl boyunca göstermekteden çekinebilir bu sebeple sadece haziran ve ağustos ayları arasında güneşli havalara rastlarsınız. Karın uzun süre yerde kaldığ bir bölgede olan Xian şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemler tabi ki de yaz aylarına denk gelen dönemlerdir. Dolayısıyla nisan ayı ve ekim ayı arasında kalan dönemde Xian turu kendiniz için ayarlayabilirsiniz. Şehirde aynı zamanda gündüz ve gece arasında da ciddi sıcaklık değişimleri yaşanmaktadır. Gündüz 25 derece seviyelerinde gerçekleşen hava akşamları 14 derecelere kadar inebilmektedir. Bu sebeple şehrin akşamları için çantanızda sizi serin havadan koruyacak bir şeyleriniz mutlaka olmalı.

Xi’an’da Görülecek Yerler

Şehrin ilgili çekici sosyal mekânlarından birisi South Street’tir. Burda bir çok yöresel giyse alışverişi yapabileceğiniz gibi dünyaca ünlü pahalı markaların da dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Şehir surları boyunca yürüyüş yapabilir 100 dakikalık surları tanıtan bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Terracota ordusunun bulundüğü meşhur alanı da görmeden dönmemelisiniz. Bunların yanında Shaanxi History Museum’u, Büyük Cami’yi, Çan Kulesi’ni, Davul Kulesi’ni, Sekiz Ölümsüzleri, Huaqing Kaplıcaları’nı ve Müslüman Mahallesi’ni de görülecekler yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Xi’an Gezi Rehberi İçin: