Yangon, Myanmar’ın eski başkenti ve Yangon Bölgesi’nin başkentidir. Yangon, nüfusu yedi milyondan fazla olan ülkenin en büyük şehridir ve en önemli ticaret merkezidir, ancak askeri yönetim resmi olarak sermayesini mart 2006’da yeni inşa edilen Naypyidaw şehrine yerleştirmiştir. Yangon’un altyapısı, güneydoğu Asya’daki diğer büyük şehirlere kıyasla gelişmemiş olmasına rağmen, bölgedeki en büyük sömürge binaları sayısına sahip. Birçok yüksek katlı konut ve ticaret binaları, son 20 yılda şehir merkezi ve Büyük Yangon’da inşa edildi veya yenilenmiş olsa da, kenti işgal eden çoğu uydu kasabası yoksullaşmaya devam etmektedir.

Yangon, eskiden Alt Burma‘ya egemen olan Mon tarafından 11. yüzyılın başında (1028-1043) Dagon olarak kuruldu. Dagon, Shwedagon Pagoda’sı merkezli küçük bir balıkçı köyü idi. 1755’de Kral Alaungpaya Dagon’u ele geçirdi, ve şehrin adını “Yangon” olarak değiştirdi ve Dagon’un etrafında yerleşim yerlerini ekledi. İngilizler, Birinci Anglo-Birmanya Savaşı (1824-26) sırasında Yangon’u ele geçirdi, ancak savaştan sonra onu Birmanya yönetimine iade etti. Şehir 1841’de bir yangınla yok edilmiştir.

Şehirde katılabileceğiniz etkinlikler arasında mart-nisan ayları arasında düzenlenen Panguni Utram, Tabaung dolunay zamanı düzenlenen Shwedagon Pagoda Festivali, Nadaw dolunay zamanı Mae Lamu Pagoda ve Popa Koruyucuları Festivali ile mart ayında düzenlenen Yangon Fotoğraf Festivali bulunmaktadır.

YANGON’A NE ZAMAN GİDİLİR?Yangon’da Hava Durumu

Şehir tropikal iklimin etkisi altındadır. Mayıs ayından ekim ayına kadar uzun yağışlı bir sezon geçirmektedir. Dolayısıyla şehri ziyaret etmek için en ideal dönem kuru olan kasım ayından nisan ayına kadar olan dönemdir. Tropikal iklimin özelliği gereği yılın kış ve yaz ayları arasında sıcaklık değişimleri olmamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 28 derece olarak kayıtlara geçmektedir. Sıcaklığın en çok yükseldiği ay olan Nisan ayında ortalama sıcaklık 31 derece olarak gerçekleşmektedir. Güneş yüzünü yılın her dönemi göstermektedir.

Yıllık yağış miktarı 1000 milimetre ile 2000 milimetre arasındadır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kışlar ise yukarıda da bahsedildiği gibi kurak geçmektedir. Tabii bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki toplulukları olan savanlardır.  Bu iklimle karıştırılan en önemli iklim  Muson İklimidir ve ikisinde de yaz yağışları ağırlık kazanır. Grafikler yorumlanırken muson ikliminde yağış dönemi aynı olmasına rağmen ciddi bir yağış farkı vardır. Savan ikliminde sıcaklık ortalamaları daha yüksektir. Savan bitki örtüsü yüksek boylu ot topluluklarıdır, muson ikliminde ise muson ormanları görülür.

Kış aylarında seyahat önerilen Yangon şehrine uluslararası havaalanını kullanarak ulaşabilirsiniz ancak ülkemizden henüz Yangon şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak seyahat için Bankok, Hong-Kong ve Singapur üzerinden aktarmalı geçmeyi deneyebilirsiniz.

YANGON’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Yangon’da Görülecek Yerler

Şehirde gezmeye başlamak için en ideal durak noktası ilk olarak 2500 yaşındaki Burma kimliğinin sembolü haline gelmiş olan Budist Shwedagon Pagoda’sıdır. İnancına sadık her Budist hayatında bir kere buraya gelip hacı olmak istemektedir.1950 yılında inşa edilmiş olan Kaba Aye Pagodası da Dünya Barış Pagodası olarak anılmaktadır. Tipik bir Güneydoğu Asya pazarı olan Myanmar pazarı bizim kapalı çarşımızı hissettiren atmosferiyle sizi içine kolaylıkla çekebilecek yerlerden birtanesidir.

Yangon Gezi Rehberi İçin: