Yaoundé, 1.430.000’lik nüfusuyla Kamerun’un başkenti ve Douala‘dan sonra en büyük 2nci kentidir. Ülkenin merkezinde, deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte bulunur. Yaoundé, 1888 yılında Alman tüccarları tarafından fildişi ticareti için bir merkez ve tarım için bir araştırma merkezi olarak kurulmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Belçika askerleri tarafından işgal edilmiş, savaştan sonra da Fransız Kamerunu‘nun başkenti olmuştur. Kamerun Cumhuriyeti kurulduktan sonra da başkent olmaya devam etmiştir. Böylece tarih boyu ülke başkentinin kaynağı büyümüştür. Sigara, süt ve süt ürünleri, bal, tuğla, cam ve tahta endüstrileri gelişmiştir. Yaoundé; kahve, kakao, şeker kamışı ve silgi açısından bölgede merkez konumundadır.

Yaounde’de halkın büyük bölümü dar gelirli, yoksulluğun izlerini sokaklarda görmemek mümkün değil. Gelişmemiş ülkelerdeki birçok sorun burada da mevcut. Caddelerde sokak satıcılığı oldukça yaygın, adım başı kurulan küçük tezgâhlarda işportacılıkla geçimini sağlayan çok sayıda Kamerunluyla karşılaşıyorsunuz. Caddelerde kurulan pazarlarda alışveriş yapılıyor. Şehirde gayrimenkul fiyatları da oldukça yüksek. Yiyecek-içecek fiyatları da ucuz sayılmaz. Fransızların şehirde kurduğu en büyük sanayi tesislerini bira fabrikaları oluşturuyor, bu nedenle bira sudan daha ucuz. Gece-gündüz her yerde bira tüketiliyor. Çeşitli etkinliklere pek rastlanmayan Yaounde şehrinde iki yılda bir FATEJ/ Genç ve Çocuklar İçin Tiyatro Festivali düzenlenmektedir.

YAOUNDE’YE NE ZAMAN GİDİLİR?Yaounde’de Hava Durumu

Başkenti Yaoundé olan Kamerun, Afrika’nın orta kısımlarının batı tarafında yer alır. İngilizce ve Fransızca’nın konuşulduğu ülkenin ekonomisi ise büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Şehir deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yaounde içerisinde genel olarak tropikal iklim özellikleri görülür. Bunun sonucu olarak da yıl içerisinde sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu yağmur sezonları yaşanır. Gece ve gündüz sıcaklık farkları yüksek bölgelerde daha belirgindir. Yıl boyu sıcaklık değeleri 25-30 derece civarlarında seyreder. Ve hatta tropikal iklimin etkilerinden dolayı yıl içinde sıcaklık değerleri değişmemektedir diyebiliriz. Bu bölge aynı zamanda yıl boyunca düzenli olarak yağış da alır.

Ülkenin orta kısmında yer alan şehir bol yağış alsa da bu yağışlar dönemliktir. Yaklaşık olarak 6-7 ay kurak dönemler yaşanır. Kamerun içerisinde güneyden kuzeye doğru gidildikçe yağış miktarları azalmaya başlar. Şehrin batı kesiminde yer alan dağlık alanlarda ise yıllık ortalama yağış 2.000 milimetre ile 11.000 milimetre seviyesindedir. Özellikle Kamerun dağının güney ucunda ölçülen 11.000 milimetre yağış değerleri bölgeyi dünyanın en çok yağış alan bölgelerinden biri yapmaktadır. Yaounde’ye yağışların az olduğu kasım-şubat ayları arasındaki dönemde gidilmesi tavsiye edilir. Temmuz-ekim arasındaki dönemde yağışlardan dolayı birçok yol kapanır ve ulaşım zorlukları çekilebilir.

Yaounde’de Görülecek Yerler

Şehirde gezebileceğiniz en eğleceli yerden Mvog Betsi Hayvanat Bahçesi, ülkenin ve şehrin kültür ve tarihine tanıklık edebileceğiniz Kamerun Sanat Müzesi, Roma Katolik kilisesine bağlı olan ve 5000’den fazla kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayan Notre Dame de Victories Katedrali görmeniz gereken önemli uğrak noktalarından bir kaçıdır. Her ne kadar şehirde gezilecek çok yer olmasa da yine de Yaounde şehri bir çok Afrika şehrinden daha güvenlidir. Bu nedenle Afrika gezileriniz için başlangıç şehrini Yaounde olarak belirleyebilirsiniz.

Yaounde Gezi Rehberi İçin: