Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu’nda, Güney Yarımküre’de bulunur ve Avustralya’ya 1500 kilometre uzaklıktadır. Kuzey ve Güney olmak üzere iki büyük adadan ve küçük adacıklardan oluşur. Yeni Zelanda, uzun beyaz bulutların ülkesi anlamına gelmektedir. Adalara ilk yerleşim çevre adalardan ve Asya kıtasından yapılmış. Bu göçmenler adanın yerli halkını oluşturur ve Māoriler olarak bilinir. Uzak olması nedeniyle Avrupalılar bu adalara, diğer yerlere kıyasla, çok daha geç yerleşmiş. 19. yüzyılda Britanya İmparatorluğu’nun bir parçası olan Yeni Zelanda, 1947 yılında bağımsız bir devlet olmuştur ve hala İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Günümüzde nüfusu 4,5 milyon civarında olan ülkede yerleşim çok seyrektir.

Geniş vadileri, gölleri, ormanları ve volkanik dağlarıyla kendine özgü etkileyici bir coğrafyaya sahiptir. Bu göz alıcı coğrafyası sayesinde ülke, başta Yüzüklerin Efendisi serisi olmak üzere pek çok filmin çekim yeri olmuştur. Yeni Zelanda aynı zamanda birçok endemik türe de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle kivi, penguen, kakapo gibi uçamayan kuş türlerini bu adalarda görmek mümkündür. Kivi kuşu ülkenin sembolü haline gelmiştir ve Yeni Zelandalılar kendilerine kivi diye hitap etmektedir.

Ülkede yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenir. 1948 yılından beri düzenlenen Auckland Sanat Festivali bunlardan en bilinenidir. Her yıl mart ayında düzenlenen festivale başta güzel sanatlar, performans, video sanatçıları olmak üzere pek çok sanatçı katılır. Artsplash Festivali ise 1986 yılından beri her yıl Wellington kentinde düzenlenir ve festivalde müzik, dans, koro gibi alanlarda yüzlerce öğrenci gösterilerini sergiler. Bunların dışında yıl boyunca Alexandra Blossom Festivali, Yeni Zelanda Caz ve Blues Festivali, Soundscape gibi çeşitli festivaller düzenlenir.

Yeni Zelanda hava durumu

Bir günde dört mevsim tabiri Yeni Zelanda hava durumu için çok sık kullanılır. Çünkü hava sabah güneşliyken öğlen bir anda yağmur bastırabilir ve sıcaklıklar düşebilir. Okyanus tarafından çevrelenmiş olması ve adaların dağlık yapısı nedeniyle böyle ani değişiklikler görülür. Bu ani hava değişimleri özellikle kış aylarında daha çok görülür.

Okyanusal iklimin hakim olduğu ülkede hava durumu bölgeden bölgeye çok büyük farklılıklar gösterir. Güney Adası’nın batı kıyıları çok yağış alırken Otago civarı kuraktır. Kuzey Adası’nda subtropikal iklim görülürken Güney Adası’nda sıcaklıklar daha yüksektir. Kış mevsiminde Güney Adası’nda kar yağışı görülür ancak Kuzey Adası’nda sadece yüksek kesimlerde görülür. Yaz aylarında sıcaklık Kuzey Adası’nda ortalama 23 derece civarındadır. Güney Adası ise yazın Kuzey Adası kadar sıcak olmaz. Bu nedenle gideceğiniz bölgelere göre ayrı ayrı hava durumu kontrolü yapmanızda fayda vardır.

Yeni Zelanda’da görülecek yerler

Yeni Zelanda benzersiz doğasıyla ziyaretçilerini her zaman büyüler. Ülkenin coğrafyası ve iklimi size pek çok aktivite yapma imkanı sunar. Eğer adrenali tutkunuysanız Yeni Zelanda’da yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Nehirlerde rafting, kürek; okyanusta sörf, dalış, rüzgar sörfü, yelken gibi pek çok su sporlarını yapabilirsiniz. Güney Adası’nın Christchurch-Canterbury bölgesinde kayak yapmak mümkündür. Paraşütle atlama, bungy jumping, mağaracılık gibi ekstrem sporlar pek çok turist ve Yeni Zelandalı tarafından severek yapılır. Daha sakin sporlar isteyenler de yürüyüş yaparak veya motorlarla eşsiz doğanın tadını çıkarabilir. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit hayranları da Kuzey ve Güney Adaları’nda bulunan filmlerin çekildiği yerleri gezebilir.

Yeni Zelanda gezi rehberi