Yünnan ya da Yunnan , Çin’de yönetim bölgesi. Kuzeybatıda Tibet, kuzeyde Sichuan, doğuda Guangxi Zhuang ve Guizhou, batıda Myanmar, güney ve güneydoğuda ise Laos ve Vietnam ile çevrilidir. Çin’in sekizinci büyük yönetim bölgesidir, merkezi Kunming’dir. Çin’in hem coğrafi hem de etnik bakımdan en çeşitli bölgesidir.

Yuan (Moğol) Hanedanı (1206-1368) 1253’te Nanzhao Krallığı‘nı yıkarak topraklarını Yünnan adıyla Çin İmparatorluğu‘nun bir yönetim bölgesi haline getirdi. Ming Hanedanı döneminde (1368-1644) dışarıdan göçlerle nüfus bileşimini değiştirmeye ağırlık verildi ve bölge Çinli üst görevlileri temsil eden yerel önderlerce yönetildi. Bu politika merkezin denetimin sağlanmaya çalışıldığı Qing (Mançu) Hanedanı (1644-1911/12) ve Çin Cumhuriyeti (1912-49) döneminde de sürdürüldü. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan (1949) sonra Yünnan öncelikli sanayi bölgeleri arasında yer aldı. 1960’ta imzalanan Çin-Birmanya antlaşmasıyla iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlıkları çözüme bağlandı.

Yunnan’da hava hep ılıman olduğu için arzu edilen her zaman şehir ziyaret edilebilir. Ya da etkinlik tarihlerine göre seyahtinizi planlayabilirsiniz. Mart ayında şehirde yürüyüş festivali düzenlenir. Yerli halk bu etkinliği Kwan-yin olarak dillendirir. Yine mart ayında Sanduo Festivali, nisan ayında Su Atma Festivali ve temmuz ayında çok eğleneceğinizi düşündüğümüz Naxi Torch yani Oryantal Karnaval düzenlenmektedir.

Yunnan’da Hava Durumu

Yunnan’a ılıman iklim hâkimdir. Kış ve yaz ayları ılık ve sıcak yaşanmaktadır. Yağışlar yıl içinde en çok Haziran ve Ağustos ayları arasında görülmektedir ama diğer dönemlerde de yağış alır. Bu iklimi tipinin ön belirgin özelliklerinden birisi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasıdır. Bu sebeple şehri istediğiniz zaman ziyaret edip konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz.

Yaz aylarının karasal iklim yazlarına göre serin geçitiği bu şehirde, yıllık olarak yağış miktarı 600 ile 1500 milimetre arasında değişiklikler görülmektedir. Her mevsim yağışın olması bulutluluğun fazla olmasına o da güneşlenmenin az olmasına sebep olur. Yükseltinin arttığı yerlerde yağış miktarı da artmaktadır. Yağış oluşumu rüzgârların daha çok denizden gelmesinden dolayı yamaç yağışı şeklindedir. Doğal bitki örtüsü ormanlıktır. Alçak kesimlerde bu bitki örtüsü daha çok kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Yüksek yerlerde ise bu bitki örtüsü iğne yapraklıdır.

Kasım ayı ile şubat ayı arasında kar yağışı da görülmektedir. Mayıs ayı ve Eylül ayı arasında kalan dönemde güneş kendisini parçalı bulutların arasından gösterse de yılın kalanında hava puslu ve kapalıdır. 4 derece ortalama ile yılın en soğuk ayları aralık ve ocak olurken 20 derece ortalamayla yılın en sıcak ayları Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derece olarak yaşanmaktadır.

Yunnan’da Görülecek Yerler

Şehre gittiğinizde doğal güzelliklere hayran kalacaksınız. Bu sebepl gezinize Jade Dragon Snow Dağı olan sıradağları ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Jinsa Nehri’nin üzerindeki Tiger Leaping Boğazı da doğaya tekrar hayran kalacağınız bir yer. Yunnan Bölgesi ile Ninglang Bölgesi arasında sınır olan Lugu Gölü sükûnet dolu atmosferiyle sizi kendine hayran bırakacak durak noktalarınızdan biri olabilir.

Yunnan’da Gezi Rehberi İçin: